České lesy, české dřevo

Ku příležitosti Dne české státnosti jsme si pro vás připravili článek o českém národním bohatství – našich lesích a o dřevě z nich. 

Česká republika může být na své lesy právem hrdá. Lesnatost u nás dosahuje 34 %, což znamená, že více jak třetina naší země je pokrytá lesy.Tato plocha se soustavně zvyšuje! Zatímco za vlády Marie Terezie byla lesnatost v českých zemích pouhých 14,3 %, počátkem 20. století se podíl lesů na celkové rozloze navýšil na 30 %. Lesy se rozrůstají dodnes a přibývá v nich i zásob dřeva.

České dřevo je velmi kvalitní a je vhodné pro různorodé využití. Domy, krovy, výškové stavby, podlahy, dveře, nábytek, některé povrchy v autech či v letadlech, hudební nástroje, sportovní náčiní, papír a buničina, obalové materiály, palety, brikety a pelety ze dřeva. To všechno asi znáte, ale slyšeli jste o průhledném dřevě, kterým je možné nahradit sklo? Nebo třeba o využití dřeva v chirurgii či jako moderní nanomateriál? Možností je spousta a v budoucnu se jich jistě objeví ještě víc. 

Vraťme se ale k českému dřevu. Proč byste jej měli využívat? Máme pro vás 3 důvody:

  • Využíváním našeho dřeva – obnovitelné suroviny – v průmyslu i jinde chráníme ostatní neobnovitelné suroviny, a tím chráníme naše životní prostředí.
  • Využíváním našeho dřeva – lokální suroviny – snižujeme množství skleníkových plynů, které vznikají při dopravě dřeva z jiných zemí.
  • Využíváním našeho dřeva – domácí suroviny – podporujeme zaměstnanost, zejména na českém venkově.

 Důvodů je ale víc. Jaké jsou ty důležité zrovna pro vás? Napište nám je na t.polakova@drevoprozivot.cz.

Více informací k tématu českých lesů i dřeva najdete na portálu Mezi stromy a také na stránkách: ÚHÚL a Zpráva o stavu lesa 2015.

Článek vyšel v rámci rubriky Téma měsíce: Dřevo.

 

 

Hledáme dřevorády. Nejste to náhodou vy?
Přidejte se k nám.
Chci zjistit více informací
Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Rozumím Více informací