Chceme více dřeva do života

V neděli 13. září slavíme Den dřevorádů, svátek všech milovníků lesa, dřeva a životního prostředí. 

Den, kdy si připomínáme, jak významnou roli hrají při ochraně životního prostředí udržitelně obhospodařované lesy, díky nimž se můžeme obklopovat dřevem, českou obnovitelnou surovinou, v našem každodenním životě.

Jsme dřevorádi. Máme les a dřevo rádi. A chceme více dřeva do života!

Den dřevorádů je ideální příležitostí, jak o přínosech a významu dřeva informovat širokou veřejnost.

Souhlasíte? Sdílejte tento článek nebo fotku níže se svými známými. Připojte hashtag #ViceDrevaDoZivota

 

DŘEVO JE U NÁS JAKO DOMA

Dřevo se u nás Čechů už dávno zabydlelo. No, řekněte, kdo z vás nemá doma alespoň jedny dveře ze dřeva? :) Naše střechy podpírají dřevěné krovy a zahrada bez dřevěné pergoly, hřiště nebo alespoň pískoviště se v Česku těžko hledá. Život bez papíru, dřevěného nábytku, dřevěného prkýnka nebo vařečky nebo voňavých knih si ani nechceme představovat! Mnozí jdou ve své lásce ke dřevu ještě dál. Bydlí v dřevostavbách. Některé obce si ze dřeva nechaly postavit i veřejné budovy, jako jsou knihovny nebo školky. Dřevo se tak pomalu ale jistě dostává do našich měst, z čehož máme velkou radost.

Materiálů na bází dřeva přibývá a mají čím dál nečekanější vlastnosti. Dřevo průhledné jako sklo, silnější než ocel nebo poddajné jako látka? Není problém. Všechny tyto podoby už dnešní dřevo má. Pojďme společně využít jejich potenciál.

Rozhlédněte se kolem sebe. Jakými materiály se obklopujete? Prospívají vašemu zdraví, životnímu prostředí? Kde a jak dřevo využíváte už dnes? Jak byste s ním mohli pracovat  v budoucnosti? Napište nám vaše myšlenky a podněty na e-mail drevoradi@drevoprozivot.cz. Váš názor nás zajímá!

 

PROČ ALE VŮBEC DŘEVO? 

Pro dřevo hraje spousta důvodů. Vždyť krásně voní, je teplé a příjemné na dotek. Je zároveň přírodním a ekologickým materiálem a naši obnovitelnou surovinou. 

Dřevo je díky svým vlastnostem také ideálním stavebním materiálem. Dobře se zpracovává a když o něj správně pečujete, vydrží staletí. Je potřeba se mu ale věnovat, vyžaduje naši péči a lásku. To je na něm tak krásné. Se správnou péčí nás ale všechny přežije. Jakmile však nadejde jeho čas, rozloží se a nezatěžuje už dále planetu.

Dřevo je zázrak, je to sluneční energie v tom nejkrásnějším obalu. K jeho růstu je zapotřebí pouze voda a v ní rozpuštěné živiny, sluneční záření a vzdušný oxid uhličitý. Pouze z těchto základních stavebních látek vzniká materiál, který pro své úžasné vlastnosti slouží člověku už mnoho tisíciletí. 

Během 20. století jsme na něj skoro zapomněli, ale teď se k němu čím dál víc vracíme. Uvědomili jsme si totiž, že se k naší planetě musíme chovat ohleduplně a chránit její přírodní bohatství. Využívání dřeva je ideální cestou k naplnění tohoto cíle. 

Dřevem můžeme nahradit materiály, které pocházejí z neobnovitelných surovin, kterých má naše planeta pouze omezené množství. Na jejich výrobu je nutno vynaložit vysokou dávku energie a vyprodukovat velký objem skleníkových plynů. 

Naopak dřevo v našich lesích se udržitelně a přirozeně obnovuje. A na jeho růst jsou naopak skleníkové plyny spotřebovávány! Tomu říkáme ideální kombinace. Více o tom, jak využíváním dřeva chráníme životní prostředí, najdete v našem průvodci 7 důvody pro dřevo

 

 A proto chceme více dřeva do života!

 

Den dřevorádů: učiňme z neděle 13. září šťastný den pro životní prostředí.

Přijďte na Den dřevorádů!
Chci zjistit více informací
Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Rozumím Více informací