Co dokáže les?

Les. Skrývá v sobě obrovské bohatství. Les totiž není jen několik stromů pohromadě. Znamená mnohem víc. Je pro nás zdrojem obnovitelné suroviny pro všestranné využití napříč mnoha oblastmi. Kromě důležitého hospodářského významu jsou tu ale i jiné důležité funkce lesa. Je místem, kam si chodíme rádi odpočinout a načerpat ztracenou rovnováhu. Je to domov mnoha rostlin a živočichů.

Obecně můžeme funkce lesa rozdělit na produkční (např. produkce dříví) a mimoprodukční (poskytující veřejný užitek). Dnes si řekneme více o mimoprodukčních environmentálních funkcích lesa a jak a v čem les prospívá našemu životnímu prostředí.

1. Díky lesům máme kyslík pro naše dýchání.

A to nejen lidé, ale i celá příroda. Lesy jsou největšími producenty kyslíku.

2. Les chrání půdu.

Lesy ochraňují půdu před erozí (vodní, větrnou, sněhovou) a před svahovými pohyby (sesuvy půdy). V lesní půdě jsou silné kořeny stromů, které jsou schopné erozi a sesuvům zabránit. Pro srovnání: 1 cm půdy „zmizí“ kvůli erozi z kukuřičného pole za 15 let, z obilného pole za 300 let, ale z lesa až za několik tisíc let! V lese se navíc půda vytváří rychleji než vlivem eroze mizí.

3. Les jako vodohospodář a protipovodňový hlídač.

Lesy mají schopnost zadržovat vodu v krajině. Především mechové patro má vysokou schopnost absorpce, což snižuje extrémní odtoky vody z lesních povodí, a tím se snižuje i riziko vzniku povodní.

4. Les fungují jako přírodní filtr vzduchu.

Lesy filtrují prach, plyny a radioaktivní látky z ovzduší. Tím velmi prospívají nejen člověku, ale i ostatním živočichům.  Vytváří se zde specifické mikroklima, které snižuje teplotní výkyvy a udržuje stabilně vlhčí ovzduší.

5. Les je ekosystém.

Les je také cenným přírodním ekosystémem. Lesy (zvláště pak tropické) patří k místům s největší biodiverzitou a největším množstvím druhů rostlin a zvířat.

Krom těchto environmentálních funkcí lesa, které jsou důležité a zásadní pro naše životní prostředí, má les pro člověka i funkci teraupeutickou, léčebnou, rekreační a kulturní.

Článek vyšel v rámci rubriky Téma měsíce: Les.

---

Zdroje:

Účelové pěstování lesů: Charakteristika funkcí lesů. In: Http://ldf.mendelu.cz/ [online]. [cit. 2016-12-26]. Dostupné z: http://ldf.mendelu.cz/uzpl/pestovani_v_heslech/pestsyst/ucpestov/ucel_char_fce_lesu.html

 

Les In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2016-12-26]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Les

 

GRYGOVÁ, Lucie. Les – plíce planety. Příroda.cz [online]. 2010 [cit. 2017-11-24]. ISSN 1801-2787. Dostupné z: https://www.priroda.cz/clanky.php?detail=1273

Hledáme dřevorády. Nejste to náhodou vy?
Přidejte se k nám.
Chci zjistit více informací
Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Rozumím Více informací