Co jste nevěděli o památných stromech?

Co jste nevěděli o památných stromech? 

Máte svůj oblíbený strom? Co kdyby se díky vám stal stromem památným? Jak na to a další zajímavosti o památných stromech si přečtěte v našem článku.

Památné stromy jsou speciální kategorií dřevin, mezi něž se řadí mimořádně významné stromy, jejich skupiny nebo dokonce celá stromořadí. Památné stromy vyhlašuje orgán ochrany přírody (např. obecní úřady, úřady statutárních měst, Ministerstvo životního prostředí atd.). Za památné stromy je možné prohlásit takové stromy, které vynikají svým vzrůstem, věkem, jsou významnou krajinnou dominantou nebo jsou historicky cenné – ať už jako památníky historie nebo jsou s nimi spojeny různé pověsti a báje.

Každý takový strom má ochranné pásmo ve tvaru kruhu o poloměru desetinásobku průměru jeho kmene měřeného ve výši 130 cm nad zemí. V tomto pásmu není dovolena žádná pro památný strom škodlivá činnost, například výstavba, terénní úpravy, odvodňování, chemizace atd. Tyto stromy jsou označeny tabulemi s malým státním znakem ČR. V současné chvíli se u nás nachází 6 021 takových stromů. Seznam všech památných stromů v ČR najdete v Ústředním seznamu ochrany přírody u Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Co vás možná překvapí, je že podle zákona č. 114/1992 Sb. může kterýkoliv občan ČR navrhnout strom, jejich skupiny či stromořadí k zařazení mezi památné stromy. Při jejich navrhování však doporučujeme postupovat uvážlivě a souhrnně zhodnotit celou řadu kritérií a hodnot, jako například hodnotu biologickou a ekologickou, hodnotu krajinotvornou a estetickou a hodnotu historickou (historické události, pověsti apod.). Zároveň je také třeba brát zřetel na zdravotní stav stromů a jejich provozní bezpečnost.

P. S. Pokud se na vašem pozemku nachází památný strom, máte povinnost o něj pečovat.

Znáte nějaký strom, který by stálo za to vést jako „památný“? Dejte nám vědět – buď na e-mail, nebo třeba na Facebook.

Více si o tématu přečtěte v naší on-line lesnicko-dřevařské encyklopedii Mezi stromy.

Článek vyšel v rámci rubriky Téma měsíce: Les.

Hledáme dřevorády. Nejste to náhodou vy?
Přidejte se k nám.
Chci zjistit více informací
Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Rozumím Více informací