Dobrá zpráva: Lesů v ČR přibývá!

Máme pro vás dobrou zprávu. Lesů v ČR přibývá!

Abychom byli přesní, dodáme, že se dle lesnické terminologie jedná o “plochu porostlou lesem”. Jen v roce 2015 se tato plocha zvýšila o 2 016 hektarů. Pro vaši představu - Václavské náměstí v Praze má 4 hektary. V roce 2015 tedy narostl les na rozloze, kam by se vešlo 504 Václavských náměstí. To není špatné, co říkáte? :) Lesy v České republice nyní pokrývají více jak třetinu našeho území.

Další dobrou zprávou je, že v českých lesích každoročně přiroste významně více dřeva, než se z něj vytěží. To ukazuje graf níže. Zásoba dříví se od roku 1930 dokonce více jak zdvojnásobila!

Jste překvapeni? Chápeme vás. Všude slyšíte, jak se lesy ve světě vypalují a kácí a jak to ničí naši planetu. Co vám to tedy tvrdíme? Vysvětlení je jednoduché. Existuje totiž velký rozdíl mezi živelným kácením pralesů a zákonem kontrolovanou těžbou v ČR. Díky Lesnímu zákonu (Zákon č. 289/1995 Sb.), který u nás platí, jsou majitelé českých lesů povinni starat se o les trvale udržitelným způsobem. To například znamená, že za pokácený strom musí do 2 let vysadit stromy nové. Díky tomuto hospodaření je naše dřevo obnovitelnou surovinou.

Po staletí se generace lesníků staraly o lesy tak, abychom z nich měli dostatek dřeva jak my, tak i lidé, kteří přijdou po nás. Díky tomu je dřevo naší významnou obnovitelnou surovinou, kterou je správné využívat. Záleží pouze na nás, zdali tuto skutečnost využijeme ve prospěch ochrany životního prostředí a zdravějšího života nás i budoucích generací.

Až se vás příště někdo zeptá, zdali lesů přibývá, nebo ubývá, co odpovíte?

Zajímá vás toto téma? Více se o něm dozvíte ve zdrojích níže:

KREJZAR, Tomáš a Dana KODEROVÁ (eds.). Stručně o lese v České republice. Praha: Ministerstvo zemědělství České republiky, 2016. ISBN 978-80-7434-266-0.

Rozloha území. ÚSTAV PRO HOSPODÁŘSKOU ÚPRAVU LESŮ BRANDÝS NAD LABEM: Národní inventarizace lesů [online]. 2016 [cit. 2016-10-31]. Dostupné z: http://nil.uhul.cz/tabulka?nfi_cycle=200&pc=3

Zákon č. 289/1995 Sb.: Zákon o lesích a o změně některých zákonů (lesní zákon). In: . Praha: Parlament České republiky, 1995. Dostupné také z: http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1995-289

Článek vyšel v rámci rubriky Téma měsíce: Les.

Přijďte na Den dřevorádů!
Chci zjistit více informací
Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Rozumím Více informací