Dřevěné budovy ve městech zítřka

Přemýšleli jste někdy, jak budou vypadat města za několik let? Jak bychom mohli zajistit jejich další růst šetrně k životnímu prostředí? Nebo, jak bychom mohli minimalizovat přehřívání měst při stále stoupajících letních teplotách? Odpověď zní: „stavby ze dřeva jako součást budoucích měst“.

Města zítřka

Víte, že...
... v roce 2050 bude ve městech bydlet až 70 % světové populace?
Již nyní města spotřebovávají ⅔ celkové světové energie a vytvářejí 80 % oxidu uhličitého, ačkoliv se rozkládají na pouhých 2 % plochy Země. Za 30 let bude navíc dle prognóz žít ve městech 70 % světové populace. Udržitelná města, ve kterých se dobře žije, by se tak měla stát prioritou pro nás všechny. Jaké kroky bychom měli nyní učinit, aby se nám za 30 let žilo v našich městech lépe? Přinášíme vám trochu inspirace ze světa.

Příklad z Francie: Jak na příjemnější město pro život?
Touto otázkou se nyní intenzivně zabývá Francie. Ministr pro místní rozvoj Julien Denormandie na začátku února 2020 proto představil 10bodový plán pro udržitelná města. Cílem je zajistit, aby francouzská města méně zatěžovala životní prostředí, aby byla lépe připravena na klimatické změny a aby se v nich lidem dobře žilo. Protože stejně jako my i Francouzi se potýkají s mnoha urbanistickými problémy: na předměstí masivně budují nové rodinné domy a sklady, zatímco zemědělská půda mizí a byty v centrech měst zejí prázdnotou. Tento trend chtějí Francouzi zastavit, chtějí vrátit život do středu měst. Chtějí se také více zaměřit na obnovitelné a přírodní suroviny, recyklaci, biodiverzitu a podporu sousedských komunit. Ve Francii se tak bude například zakládat 100 městských farem, aby i lidé z metropole mohli jíst lokální potraviny.

Francouzský plán nás zaujal zejména tím, že klade v bodě č. 4 důraz na udržitelné stavebnictví a územní rozvoj. Francie se zavázala, že stavební projekty plánované do roku 2022, které jsou v gesci Ministerstva pro místní rozvoj, budou splňovat přísná environmentální kritéria:
- podporovat cirkulární ekonomiku: Francouzi chtějí využít 20 % použité půdy a zhodnotit 30 % stavebního odpadu,
- dbát na energetickou a uhlíkovou střídmost budov,
- vystavět 50 % stavebních projektů z biologických nebo přírodních materiálů (ve francouzských médiích je v tomto kontextu zmiňováno zejména dřevo a sláma),
- podporovat biodiverzitu na 20 % stavební plochy.

Tento plán je pro nás velmi inspirativní a těšíme se na jeho výsledky.


Přehřívání měst

Víte, že…
... městské ulice se v létě rozpalují až k teplotám 60 °C?
Život ve městech, kde převládá beton, je obzvláště v létě náročný. Kvůli přehřívání budov může teplota stoupnout až k nesnesitelným 60 °C. Největší roli v ohřívání hrají vnější betonové stěny budov, které pohlcují teplo ze slunečního záření a sálají ho zpět do okolí ještě dlouho poté, co slunce zapadne.

Jak se ve městě ochladit?
Jedním z řešení je zvětšit plochy se zelení, ať už výsadbou nových stromů nebo využitím zelených střech a tzv. zelených fasád. Stromy, keře a další zelené plochy významně snižují teplotu a zvyšují vlhkost prostředí.

Další možností v boji proti přehřívání měst jsou naše oblíbené dřevěné budovy ve městě! Dřevěné stěny budov, narozdíl od těch cihlových či betonových, teplo z okolního prostředí téměř nepohlcují. Díky tomu neohřívají po západu slunce prostor kolem nich. Města s dřevěnými stavbami tak mají větší šanci se přes noc ochladit a připravit se na další parný den.

Dřevostavba ve městě?
Většina lidí si pod pojmem „dřevěná stavba“ představí srub či roubenku. Myslím, že se společně shodneme na tom, že takové stavby se do měst příliš nehodí. Konstrukční materiály ze dřeva ale prošly za posledních několik let významným rozvojem. Dřevěná stavba je tak ve většině případů stavba moderní, u které při pohledu na její zevnějšek ani nepoznáte, že je postavená ze dřeva.

Jednu takovou moderní dřevostavbu v centru Prahy s byty a kancelářemi nazvanou Wooden Island – Prague (Dřevěný ostrov – Praha) si můžete prohlédnout na našich webových stránkách. Navrhli ji dva studenti z VUT v Brně a naše Nadace dřevo pro život spolu s týmem odborníků jejich návrh využila pro případovou studii, která ukazuje současné limity a budoucí možnosti velkoobjemových dřevostaveb z pohledu požární bezpečnosti.

Jak vidíte i na příkladu uvedené případové studie, začlenění dřevěných staveb do městské zástavby je řešitelné a bezpečné. Bohužel v České republice narážíme na řadu legislativních předpisů, které výstavbě velkoobjemových budov ze dřeva zatím brání.

Jaké další výhody nám dřevo přináší?

  1. Dřevo je obnovitelnou surovinou, jeho využíváním proto chráníme životní prostředí.
  2. Použití dřeva v interiéru má na nás pozitivní vliv. Zvyšuje koncentraci, zlepšuje náladu i osobní produktivitu. Vědci tuto skutečnost vysvětlují tím, že jsme v přírodě žili tisíce let a takové prostředí je pro nás přirozeně příjemné a uklidňující.
  3. Hlavní výhody dřeva jako stavebního materiálu tkví v suché technologii a rychlé realizaci výstavby.
  4. Dřevěné stavby jsou zásobárny uhlíku z oxidu uhličitého, který stromy ukládaly po dobu růstu do svých tkání. Oddalují tak návrat uhlíku do atmosféry.
  5. Využíváním českého dřeva pro tuzemské stavby můžeme snížit emise z dopravy surovin z jiných zemí.

Další důvody, proč využíváním dřeva chráníme životní prostředí, najdete v našem e-booku.

 

Dřevěné stavby součástí budoucích měst
Rozrůstání měst je nezadržitelné. Aby se nám ve městech i v jejich širokém okolí žilo dobře i za několik let, je třeba přikročit k řešením, která zajistí jejich udržitelný vývoj. Od vyčlenění ploch pro zeleň, kde bude zachována biodiverzita, až po využívání přírodních materiálů ve výstavbě nových městských budov.

My v Nadaci dřevo pro život věříme, že velkým pomocníkem pro udržitelný růst měst je právě vyšší využívání dřeva při výstavbě městské zástavby. Dřevěné stavby, jak již víme, vytvářejí ve městech lepší klima, jsou šetrné k životnímu prostředí a prospívají lidskému zdraví a psychice!

Dřevu zdar! Vstříc dřevěným zítřkům.

#DřevoJeCesta

Článek vyšel v rámci série Téma měsíce: Životní prostředí.

Zdroje:

HABITER LA VILLE DE DEMAIN: PRÉPARER LA VILLE ET DES TERRITOIRES SOBRES, RÉSILIENTS ET INCLUSIFS [online]. 5. 2. 2020 [cit. 2020-05-24]. Dostupné z: https://www.cohesion-territoires.gouv.fr/habiter-la-ville-de-demain-preparer-la-ville-et-des-territoires-sobres-resilients-et-inclusifs-0

KNOX, Andrew a Howard PARRY-HUSBANDS. Workplaces: Wellness + Wood = Productivity [online]. Pollinate, February 2018 [cit. 2020-05-24]. Dostupné z: https://makeitwood.org/documents/doc-1624-pollinate-health-report---february-2018.pdf

Tepelně-izolační vlastnosti dřeva a dřevostaveb. Mezi stromy [online]. 11. 12. 2017 [cit. 2020-05-24]. Dostupné z: https://www.mezistromy.cz/vlastnosti-dreva-a-drevostaveb/tepelne-izolacni-vlastnosti-dreva-a-drevostaveb/odborny

Přijďte na Den dřevorádů!
Chci zjistit více informací
Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Rozumím Více informací