Jak být v práci spokojenější a výkonnější?

Jaké máte pocity, když si představíte vaši kancelář? Jak se v ní cítíte? Máte tam své oblíbené místo? Jak vypadá? Podle nejnovější australské studie o vlivu dřeva na lidskou psychiku existuje vysoká pravděpodobnost, že se ve vaší kanceláři cítíte lépe, pokud se v ní nachází přírodní prvky. Zejména dřevo.

Zmíněná australská studie nás tak zaujala, že jsme se rozhodli ji pro vás přeložit. Pokud  pracujete v kanceláři, nebo alespoň interiéru, čtěte dál. Zjistíte, jak si svou práci zpříjemnit, ba dokonce, jak být více produktivní! Nemusíme zdůrazňovat, že pro zaměstnavatele je to téměř povinné čtení. :)  

Recept na spokojenost a výkonnost na pracovišti?

Vhodným řešením je zakomponovat přírodní prvky do svého pracovního prostředí. Studie totiž ukázala, že pracovníci obklopeni přírodními dřevěnými povrchy vykazují lepší produktivitu, náladu a soustředěnost, mají jasnou mysl, sebedůvěru a optimismus. Častěji také považují své pracoviště za relaxující, uklidňující, vlídné a energizující prostředí.
 
Přírodními prvky může být nejenom dřevo, ale i kameny, rostliny, denní světlo, fontánky či jezírka nebo obrazy zobrazující přírodu. To vše nás alespoň trochu přiblíží přírodě, což má na nás pozitivní vliv. Vědci to poměrně přesvědčivě vysvětlují tím, že jsme v přírodě žili tisíce let a takové prostředí je nám tak přirozeně příjemné.
 

Australští vědci zjistili, že...

Přibývá důkazů o tom, že spojení přírody, přírodních motivů a dřeva zlepšuje naši psychickou i fyzickou schránku. Většina Australanů (a nejen jich!) tráví mnoho svého života ve vnitřních prostorách a ven na čerstvý vzduch se dostanou jen omezeně. Simulace venkovního prostředí v interiérech skrze dřevo a přírodní prvky má pro nás jasné přínosy. 

Australští vědci z agentury Pollinate publikovali letos v únoru první velkou studii zaměřenou na vliv přírodních prvků v interiérech na pracovníky pracující uvnitř budov. Průzkumu se účastnila tisícovka Australanů.

Výsledky studie jsou následující:

  • Dvě třetiny těchto pracovníků tráví většinu svého pracovního dne v kanceláři.
  • Zhruba polovina z nich stráví denně venku hodinu i méně.
  • Víc jak třetina není spokojená s pracovním prostředím v místě zaměstnání.
  • Většina používá negativních slov jako „uzavřený“ a „mdlý“, když popisují své pracovní prostředí.
  • Více jak čtvrtina si bere neplánované volno, i když jsou zdraví, ale nechce se jim do práce.
  • U spokojených pracovníků existuje mnohem menší pravděpodobnost, že si vezmou neplánované volno, a mají méně sick days.
  • Pracovníci na pracovišti, kde jsou více zastoupeny přírodní prvky jako dřevo, květiny a přírodní světlo, jsou spokojenější s pracovním prostředím.
  • Pracovníci na pracovišti, ve kterém je vidět dřevo, se cítí více spojení s přírodou a mají více pozitivních asociací vůči své práci. Obecně se cítí lépe a berou si méně volna.
  • Dřevo souvisí s vyšší úrovní koncentrace, lepší náladou a osobní produktivitou.

Jak vypadá vaše kancelář?

Studie tedy potvrzuje to, co v Nadaci dřevo pro život víme už dlouho. Že v interiérech, kde je vidět dřevo (a další přírodní prvky), se lépe spí, jí i pracuje!

Jak vypadá vaše kancelář? Chodíte do ní rádi? Máte tam nějaké dřevo? Napište nám na t.polakova@drevoprozivot.cz. Těšíme se na vaše zkušenosti.

ZDROJ

Tento článek je volným překladem anglického textu o studii o vlivu dřeva na pracovní prostředí. Zprávu pro Forest & Wood Products Australia připravili Andrew Knox, Howard Parry-Husbands a Pollinate v únoru 2018. Originální znění si můžete přečíst zde.

Fotografie v článku nafotil Peter Fabo pro Business Club Opero. My jsme si je vybrali jako ukázku toho, jak příjemně mohou vypadat kanceláře v Česku .

Přijďte na Den dřevorádů!
Chci zjistit více informací
Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Rozumím Více informací