Jak jsme sázeli lesy nové generace

O kalamitě v lesích způsobené klimatickými změnami a přemnožením dřevokazného hmyzu slýcháme ze všech stran. Ačkoliv se majitelé lesů a lesníci snaží s nastalým problémem bojovat, lesy zažívají krušné období. Lesníci i dobrovolníci proto zalesňují ze všech sil. Vytvářejí lesy, které budou odolnější vůči měnícímu se klimatu a přetrvají do dalších několika generací. 

Jaké budou lesy za sto let?

Záměrem je vytvořit lesy druhově a věkově více bohaté, než tomu bylo dosud. Druhovou a věkovou skladbu lesa ovlivňuje mnoho fakturů, na které je třeba myslet. Například nadmořská výška daného území, svažitost terénu, složení půd, povětrnostní podmínky atd. 

Každý nový les se skládá z minimálně tří druhů dřevin, jejíž zastoupení je na zalesňovaném území dominantní, dále z mixu různých dřevin a stromů, které zde začaly růst přirozenou obnovou. Stromy jsou vysazovány podle konkrétních půdních, vlhkostních a světelných podmínek obnovovaného území. 

Podle informací Lesů České republiky, s.p. (LČR) budou v polohách s vyšší nadmořskou výškou vysazovány především buky, jedle a smrky, které jsou v těchto oblastech doma. Níže pak budou vysazovány zejména javory, jedle, buky, jilmy a lípy. Tyto dřeviny lépe odolají extrémním povětrnostním vlivům, kterých bude podle předpovědí stále přibývat. Naše lesy tak začnou budou v příštím století z větší míry listnaté.

I my jsme přiložili ruku k dílu

LČR daly v sobotu 19. října 2019 možnost i nám, obyčejným smrtelníkům, abychom přiložili své ruce k dílu a také se zasloužili o obnovu lesů České republiky. Na 14 místech po celé zemi uspořádaly LČR unikátní akci s názvem „Den za obnovu lesa“. Každý mohl přijít do lesa a zasadit strom pro „nový“ les. Byla to první novodobá „brigáda“ v českých lesích. 

Tým Nadace dřevo pro život, která organizuje projekt Dřevo je cesta, se zúčastnil tří akcí v rámci Dne za obnovu lesa: v  Lovečkovicích v Ústeckém kraji, ve Slatiňanech v Pardubickém kraji a na Ještědském hřebeni v Libereckém kraji. Napříč lokalitami jsme sázeli listnáče - někde buky, někde jsme zakládali jedlovou školku. A ačkoliv někteří úderníci strávili sázením stromů několik hodin, většině z nás stačilo ke štěstí a zážitku několik sazeniček. 

V Nadaci dřevo pro život sázíme stromy v rámci našich akcí několikrát do roka, tuto činnost proto dobře známe. Přesto jsme si zas a znova řekli, jak náročná je to práce. Pokud byste se jí živili, museli byste denně zasadit zhruba 200 až 300 sazenic (v závislosti na druhu a místě výsadby). V kamenitém podloží, jaké bylo například v Lovečkovicích, se navíc musíte připravit i na dolování kamenů ze země. 

Nejen sázení stromků

Po zasazení stromků jsme si šli prohlédnout, co dalšího pro nás Lesy ČR připravily. Poznávání kmenů stromů, ukázku mysliveckých trofejí, ukázka typů ptačích budek pro jednotlivé druhy ptáků. Nejvíc zájmu vzbudila rukodělná dílna, která byla celý den v obležení dětí. Ty si ze šišek, žaludů a kousků dřeva vyráběly úžasné výtvory - sousoší medvědů nebo propracované modely vesmírných lodí. A například vedoucí projektu Dřevo je cesta Terezie Poláková si vyrobila stojánek na tužky. :) 

Na infostánku se lesníci celý den věnovali všem, kteří měli ohledně lesnictví dotazy.  Vysvětlovali návštěvníkům lesní hospodářský plán, který se tvoří jednou za 10 let. Další lesníci předvedli, jak se kácí strom a jak se pokácené kmeny z lesa odtahují. Návštěvníci si mohli vyzkoušet měření stromu, podívat se na hmyzí lapače a dokonce i na pár exemplářů pochytaného kůrovce. Pro dobrovolníky bylo připraveno i občerstvení a ochutnávka regionálních potravin.

Les plní několik velice důležitých funkcí, kterých využívá každý z nás, a proto jsme moc rádi, že jsme touto cestou mohli lesu oplatit jeho dosavadní péči o naši životní pohodu. A dle organizátorů nás, brigádníků, bylo přes 31 000! To už je úctyhodný počet! Těšíme se příště!

 

Byli jste na akci také? Napište nám své zážitky, dojmy, pošlete fotky. Na všechny vaše zprávy se těšíme na e-mailu drevoradi@drevoprozivot.cz

#DřevoJeCesta

Článek vyšel v rámci rubriky Téma měsíce: Životní prostředí.

Hledáme dřevorády. Nejste to náhodou vy?
Přidejte se k nám.
Chci zjistit více informací
Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Rozumím Více informací