Jak na letní vedra? Pořiďte si zelenou fasádu!

Máme tady jaro a letní vedra se rychle blíží. Víte, že k největšímu přehřívání dochází ve městech? Chybí tam stromy a další zeleň, která snižuje teplotu a zvyšuje vlhkost. Uvádí se, že městské ulice se v létě rozpalují až k teplotám 60 °C, přičemž největší roli v ohřívání hrají vnější stěny budov, které sálají pohlcené teplo do okolí. Jednou z možností, jak snížit vysoké teploty v městských zástavbách a navíc oživit veřejný prostor, je využití tzv. zelené fasády. Pojďme si o ní něco povědět.

Existuje několik způsobů, jak si vytvořit zelenou fasádu. Klasikou, kterou pravděpodobně zná každý z nás a která je ve městech stále velmi opomíjena, jsou popínavé rostliny. Ty mohou růst přímo na zdi nebo na vlastní opěrné konstrukci. Novinkou mezi zelenými stěnami jsou tzv. vertikální zahrady, které nabízí velkou variabilitu pěstovaných rostlin, např. i rajčata nebo jahody. Kterou variantu si vyberete?

Popínavé rostliny

Při volbě zelené fasády z popínavých rostlin je třeba se nejprve rozhodnout pro konkrétní druh. Některé druhy, jako například Břečťan obecný a Přísavník trojčetný, nevyžadují opěrnou konstrukci ani vyvazování a k omítce se přichytí samy. Zde je však třeba dbát na to, aby podkladní omítka byla bez jakýchkoli trhlin a prasklin, kterými by popínavé rostliny měly tendenci prorůstat do zdiva. Dále je nutné tyto rostliny usměrňovat zastřiháváním, aby nevrůstaly do prostoru oken, pod střešní krytinu atd.

Druhy popínavých rostlin, které vyžadují opěrnou konstrukci, mají tu výhodu, že nerostou tam, kde konstrukce není. Nehrozí tak zarůstání oken či narušení stavby rostlinou. Patří sem například Zimolez ovíjivý a Réva vinná. Opěrné konstrukce můžou být dřevěné, plastové nebo z ocelových lan a musí být navrženy tak, aby udržely zelený porost i při prudkém větru. Velkou výhodou popínavých rostlin vedených po konstrukci je jejich snadné odklopení v případě, že je třeba fasádu opravit.

Výhody a nevýhody popínavých rostlin

Výhodou zelených fasád z popínavých rostlin patří zejména to, že vyžadují jen minimální plochu zeminy pro zakořenění a růst kmínku, takže se dají využít i ve stísněných podmínkách ulice či malého dvorku. Další výhodou jsou nízké finanční nároky. Popínavé rostliny za poměrně krátkou dobu dokáží plnit funkce stromů, jako je zvlhčování a ochlazování ovzduší a snížení prašnosti a hluku. Zelená fasáda váš dům také tepelně izoluje. Popínavé rostliny opadavé nejen že v létě dům chrání před přehříváním, ale v zimě umožňují jeho ohřívání. Nevýhodami popínavých rostlin je nebezpečí poškození částí stavby pod úrovní terénu růstem kořenů a možnost porušení vlastní fasády objektu.

Vertikální zahrada

Konstrukce vertikální zahrady je o něco složitější. Skládá se ze dvou hlavních částí, a to z nosné konstrukce a panelu s vegetací. Pokud se vertikální zahrada nachází pod přesahem střechy, je vhodné zde zavést i zavlažovací systém.

Jak na to

Vertikální zahrady lze zavěšovat přímo na fasády budov, avšak pouze tehdy, pokud to konstrukce stěny dovoluje (nevhodné je například upevňovat ji do fasádního zateplení). V takovém případě se na fasádu umístí nejprve ochranná geotextilie, následně konstrukce a vegetační panely.  

Pokud nám to však obvodová stěna budovy nedovoluje, musíme pro vertikální zahradu instalovat samostatnou nosnou konstrukci, která je nezávislá na konstrukci domu. Tu je vhodné ukotvit do betonových patek v zemi, aby byla zajištěna její dostatečná stabilita. Mezi stěnou budovy a konstrukcí vertikální zahrady se doporučuje ponechat provětrávanou mezeru, aby fasáda nevlhla.

Co je to vegetační panel?

Vegetační panel je systém kapsiček z geotextilie, které jsou podloženy tuhou deskou.  Většinou je dodáván firmou jako jednotný celek. Vegetační panel upevněte na nosnou konstrukci a kapsičky z geotextilie plňte substrátem. Nejpoužívanějšími substráty jsou rašelina, minerální vlna, kokosová vlákna a anorganický (minerální) substrát, který se vyznačuje vysokou nasákavostí, a tím i stabilním přísunem živin. Do substrátu pak zasaďte vámi vybrané sazenice. Kapsy mohou být různě velké, takže můžete popustit uzdu své kreativitě a kombinovat různé druhy rostlin.

Zavlažovací systém

I vertikální zahrada potřebuje vodu. Pokud ale vaše střecha přesahuje tolik, že na rostliny neprší, je třeba jim pomoct. Možným řešením je opatřit zahradu automatickým závlahovým systémem, který bude jako zdroj vody využívat právě dešťovku. Tím dosáhnete nejen udržitelného hospodaření s vodou, ale také dáte rostlinám potřebné živiny, které pitná voda neobsahuje. Dešťovku je možné zachytávat například ze střechy domu.

Výhody a nevýhody vertikálních zahrad

Výhody vertikálních zahrad jsou stejné jako u popínavých rostlin. Zlepšují mikroklima okolí, brání přehřívání domů a tlumí hluk. Na výběr máte mnoho druhů rostlin, které můžete navíc kombinovat, protože v každé kapse vegetačního panelu můžete pěstovat jinou rostlinu. Vaše fasáda tak bude barevnější a bude se měnit s ročními obdobími. Velkou nevýhodou zde však zůstává náročnost provedení konstrukce, vysoké pořizovací náklady a nutnost pravidelné údržby.

Co říci závěrem

Výhody jakéhokoli živého pláště na fasádě domu jsou nesporné. Zelené fasády ve městech snižují jejich přehřívání, zlepšují kvalitu vzduchu a zvyšují komfort místních obyvatel. Přesto pokud se pustíte do realizace zelené fasády, myslete na to, že je vždy dobré se nejprve poradit s odborníkem. Předejdete tak některým zbytečným  problémům, které mohou nastat jak při samotné realizaci, tak v průběhu užívání.

#DřevoJeCesta

Článek vyšel v rámci rubriky Téma měsíce: Životní prostředí.

Zdroje:

Podívejte se, jak se dělá vertikální zahrada - a pusťte se do toho taky. Ekolist.cz [online]. 18. 4. 2016 [cit. 2019-04-08]. Dostupné z: https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/podivejte-se-jak-se-dela-vertikalni-zahrada-a-pustte-se-do-toho-taky

POJAR, Petr. Jaký vybrat minerální substrát?. České stavby.cz [online]. 21. 6. 2017 [cit. 2019-04-08]. Dostupné z: https://www.ceskestavby.cz/clanky/jaky-vybrat-mineralni-substrat-25435.html

RŮŽIČKA, Vlastimil. Zelené fasády na několik způsobů. Můj dům [online]. 10. 7. 2015 [cit. 2019-04-08]. Dostupné z: https://mujdum.dumabyt.cz/rubriky/zahrada/zelene-fasady-na-nekolik-zpusobu_1954.html

STARÁ, Jana. Zelená fasáda – módní výstřelek nebo rozumná volba?. Dřevostavitel [online]. 16. 6. 2014 [cit. 2019-04-08]. Dostupné z: https://www.drevostavitel.cz/clanek/zelena-fasada

Zelená fasáda. Živé stavby [online]. [cit. 2019-04-08]. Dostupné z: http://www.zivestavby.cz/cs/zelena-fasada

Hledáme dřevorády. Nejste to náhodou vy?
Přidejte se k nám.
Chci zjistit více informací
Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Rozumím Více informací