Jak si přírodně zateplit dřevostavbu? Dřevovláknem!

V jednom z článků v rámci rubriky „Téma měsíce: Životní prostředí“ jsme si představili tepelné izolace z obnovitelných zdrojů. Jsou to zejména izolace na přírodní bázi z rostlinných nebo živočišných materiálů, které jsou skvělé pro použití do dřevostaveb. Jejich výroba je nízkoenergetická a na konci své životnosti jsou recyklovatelné. V minulém článku jsme si představili konopnou izolaci a nyní se podíváme na dřevovláknitou izolaci.

Dřevo jako izolace?

Dřevo je jedinečným materiálem, ze kterého je možné vyrobit konstrukci domu, vnitřní i vnější obložení stěn a stropu, podlahy, nábytek, a dokonce i tepelnou izolaci. Dobré izolační vlastnosti dřeva jsou známy už od pradávna, a proto ho lidé používali pro svá stavení bez jakéhokoli zateplení. Dřevěné roubenky a sruby obstály i v mrazivých horských podmínkách. Díky moderním technologiím již umíme tuto vlastnost dřeva zužitkovat do podoby tepelných izolací.

Dřevovláknité desky se vyrábí z jehličnatých stromů, které jsou zpracovány na dřevní štěpku, ke které je přidávána štěpka vytvořená z odpadního materiálu z dřevozpracujícího průmyslu. Ze štěpky získáme vlákna tak, že ji necháme změknout pomocí vodní páry a následně ji rozdělíme na jednotlivá vlákna ocelovými kotouči.

Vlákna lze spojit do finální desky mokrým nebo suchým způsobem. U mokrého způsobu dojde ke spojení vláken díky vodě, která zajistí jejich zplstnatění (zacuchání) a lepivost. Aby se spojila vlákna u desek vyráběných suchým způsobem, přidávají se k nim syntetická lepidla. Následně jsou desky za vysoké teploty a tlaku slisovány na požadovanou tloušťku. Dřevovláknité izolační desky jsou k dostání jako měkké, polotvrdé v různých formátech a tloušťkách od 4 mm do 240 mm. Měkké slouží jako izolace do stěn, střech a stropů, polotvrdé pak jako fasádní a podlahová izolace.

Do dřevovláknitých desek lze v průběhu výroby přidat další látky, které zajistí například jejich vyšší odolnost vůči vysoké vlhkosti nebo ohni. Tyto přídavné látky jsou voleny tak, aby zůstala zachovaná ekologická nezávadnost materiálu.

Výhody dřevovláknité izolace

Dřevovláknitá izolace je vhodná zejména pro difuzně otevřené stavby. Je pevná a velice dobře tepelně izoluje. V létě tak brání přehřívání interiéru a v zimě udržuje teplo v domě. Skvěle slouží i proti hluku a velice dobře pracuje s vlhkostí, kterou odvádí z interiéru dál směrem ven. Riziko plísní je tak minimální. Před zabudováním do stavby by však izolace měla být suchá, neměla by být mokrá a vlhká. Nevýhodou je její vyšší pořizovací cena.

Dřevovláknitou izolaci lze využít jak pro izolaci obvodových stěn zevnitř i zvenčí, tak i pro zaizolování střech, stropů, podlah atd. Nevhodné je její použití jako izolace základů. V podlaze také tlumí hluk způsobený kroky.

Uvažujete o dřevovláknité izolaci? Nebo ji dokonce máte? Napište nám.

Co si povíme příště? V příštím článku v rámci rubriky „Téma měsíce: Životní prostředí“ si blíže představíme tepelné izolace z ovčí vlny.

#DřevoJeCesta

Článek vyšel v rámci rubriky Téma měsíce: Životní prostředí.

Zdroje:

https://www.izolace-info.cz/aktuality/21685-drevovlaknite-izolace-a.html#.XEDUpVVKjIU

HLAVÁČKOVÁ, Petra. Dřevovláknité desky: Izolace co hřeje i chladí. DŘEVOSTAVITEL [online]. 11. 6. 2018 [cit. 2019-01-18]. Dostupné z: https://www.drevostavitel.cz/clanek/izolacni-materialy-4-dil--drevovlaknita-izolace-hreje-i-chladi

Jaké jsou výhody dřevovláknité izolace ve stavebním systému NOVATOP?. NOVATOP [online]. 18. 7. 2016 [cit. 2019-01-18]. Dostupné z: https://www.novatop-system.cz/jake-jsou-vyhody-drevovlaknite-izolace-ve-stavebnim-systemu-novatop/

Dřevovláknité izolace. IZOLACE - INFO [online]. 19. 8. 2018 [cit. 2019-01-18]. Dostupné z: https://www.izolace-info.cz/aktuality/21685-drevovlaknite-izolace-a.html#.XEHiKMuWzyp

Dřevovlákno: Ekologická a účinná izolace. Dřevo a Stavby [online]. 9. 2. 2016 [cit. 2019-01-18]. Dostupné z: https://www.drevoastavby.cz/drevostavby-archiv/stavba-drevostavby/izolace/3622-drevovlakno-ekologicka-a-ucinna-izolace

Přijďte na Den dřevorádů!
Chci zjistit více informací
Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Rozumím Více informací