Jak si přírodně zateplit dřevostavbu? Konopím!

V jednom z předchozích článků v rámci rubriky „Téma měsíce: Životní prostředí“ jsme si představili tepelné izolace z obnovitelných zdrojů. Jsou to zejména izolace na přírodní bázi z rostlinných nebo živočišných materiálů, které jsou skvělé pro použití právě do dřevostaveb. Jejich výroba je nízkoenergetická a na konci své životnosti jsou recyklovatelné. Již jsme si blíže představili slaměnou izolaci a nyní se podíváme na izolaci z technického konopí.

Konopí jako izolace?

V dobách, kdy neexistovaly průmyslově vyráběné tepelné izolace, se pro zaizolování domů hojně využívaly přírodní materiály, mimo jiné i technické konopí (neobsahuje psychoaktivní látky a je pěstováno pro průmyslové zpracování). Přírodní materiály se dnes do staveb vrací v různě zpracovaných podobách.

Konopná izolace je k dostání jako měkká flexibilní rohož v rolích nebo deskách, ale i jako pevný panel. Výroba izolace začíná mechanickým zpracováním konopí na konopné vlákno. K takto zpracovaným vláknům se přidá jedlá soda nebo uhličitan sodný. Ty zlepšují odolnost izolace proti ohni. Následně jsou vlákna rozvolněna a smíchána s lepidlem. Místo lepidla může být použit také kukuřičný škrob. Dále přichází na řadu zahřívání a lisování vzniklého rouna do finální podoby konopné izolace.

Výroba konopné izolace je šetrná k životnímu prostředí. Jak je to možné? Konopí při svém růstu pohltí více oxidu uhličitého, než je při výrobě konopné izolace uvolněno do atmosféry. Uhlíková stopa je tak negativní a příroda se nezahlcuje přebytečným oxidem uhličitým.  

Výhody konopné izolace

Sepsali jsme pro vás hlavní výhody, proč se vyplatí zvážit použití konopné izolace i ve vašem domě. Začneme tím, že vlákna z konopí jsou velmi pevná a trvanlivá, takže je  izolace velice stabilní a odolná proti roztrhání. Konopná izolace umí skvěle pracovat s vlhkostí, díky čemuž nepodléhá hnilobě. Je vhodná do difúzně otevřených konstrukcí, kde vytváří zdravé prostředí, které je vhodné i pro alergiky. Dobrou vlastností je také nestravitelnost konopného vlákna pro hlodavce a kyseliny obsažené ve vlákně slouží jako přirozená ochrana proti škůdcům.

Konopná izolace se používá k zateplení střech, stěn, stropů a podlah a k utěsnění oken. Při manipulaci s konopnou izolací nehrozí nebezpečí poškození kůže nebo dýchacích cest.

Zaujala vás izolace z konopí a rádi byste ji využili pro svoji stávající stavbu či novostavbu? V České republice se nachází spousta výrobců, kteří vám doporučí a vyrobí konopnou izolaci na míru.

Co si povíme příště? V příštím článku v rámci rubriky „Téma měsíce: Životní prostředí“ si blíže představíme dřevovláknité izolace.

#DřevoJeCesta

Článek vyšel v rámci rubriky Téma měsíce: Životní prostředí.

Zdroje:

SOUKUP, Ondřej. Konopná izolace: Více přírody za více peněz. DŘEVOSTAVITEL [online]. 2018 [cit. 2019-01-04]. Dostupné z: https://www.drevostavitel.cz/clanek/konopna-izolace

Konopná izolace. Přírodní stavba [online]. [cit. 2019-01-04]. Dostupné z: https://www.prirodnistavba.cz/konopna-izolace/

Konopná izolace. Ekooko [online]. [cit. 2019-01-04]. Dostupné z: http://ekooko.cz/

NaturalHarmonyCZ. Konopná izolace - výroba. In: YouTube [online]. 22. 6. 2014 [cit. 2019-01-04]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=3LMrfRVpFfE

Konopná izolace: Rady ptáka Loskutáka. In: Nova [online]. 26. 11. 2012 [cit. 2019-01-04]. Dostupné z: http://loskutak.nova.cz/clanek/dum/konopna-izolace.html

 

Přijďte na Den dřevorádů!
Chci zjistit více informací
Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Rozumím Více informací