Jak si vybrat zateplení domu? Zn. ekologicky!

Letním vedrům již definitivně odzvonilo. Přichází zima a s ní i začátek topné sezóny. Pojem „teplo domova“ zná snad každý. Jak si ale zajistit teplo ve svém domě? Existuje mnoho cest, jak toho dosáhnout. Některé z nich jsou navíc velmi šetrné k životnímu prostředí!

V rámci ušetření peněz za topení se mnoho lidí přiklání k dodatečnému zateplení svého domu. Samotný tento krok je dobrou volbou nejen pro vaši peněženku, ale také pro naše životní prostředí. Výroba energie má na životní prostředí povětšinou negativní vliv. Správným zaizolováním nové či staré budovy tak spotřebujeme mnohem méně této náročné energie.

Kterou izolaci ale vybrat? Na trhu je dnes k dostání velká nabídka izolací z různých materiálů s různými vlastnostmi. Pokud je pro vás ekologie důležitá, vybírejte si zejména ty, které pocházejí z obnovitelných zdrojů, jejich výroba je nízkoenergetická a na konci své životnosti jsou recyklovatelné. Patří mezi ně izolace na přírodní bázi z rostlinných nebo živočišných materiálů:

  • slaměné izolace,
  • konopné izolace,
  • dřevovláknité izolace,
  • izolace z ovčí vlny.

Izolace z přírodních materiálů navíc regulují vlhkost uvnitř budovy a napomáhají tak k přirozenému a příjemnému vnitřnímu prostředí, které v létě chladí a v zimě hřeje.

Použitím některé z přírodních tepelných izolací dosáhneme snížení ekologické zátěže nejen poklesem energetické náročnosti budovy, ale také nízkými energetickými nároky na výrobu izolace.

Jakým materiálem si vykouzlíte „teplo domova“ vy?

 

Článek vyšel v rámci rubriky Téma měsíce: Životní prostředí.

Příště si povíme něco o samotné výrobě jednotlivých přírodních izolací!

Zdroje:

EKOLOGICKÁ ALTERNATIVA ZATEPLENÍ (I.). Dům a zahrada [online]. 2017, 11/2017 [cit. 2018-10-03]. Dostupné z: http://www.dumazahrada.cz/casopis/clanky/24705-ekologicka-alternativa-zatepleni-i/

Izolace z přírodních materiálů Vám umožní doma volně dýchat. Přírodní izolace [online]. [cit. 2018-10-03]. Dostupné z: http://www.prirodni-izolace.cz/

 

Přijďte na Den dřevorádů!
Chci zjistit více informací
Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Rozumím Více informací