Jak vybrat vánoční stromeček?

Někteří lidé si kupují vánoční stromky umělé, protože si myslí, že tím chrání přírodu. Vánoční stromky z umělých hmot ale přírodě škodí hned dvakrát. Poprvé, když se vyrábějí, protože k tomu je zapotřebí určitého množství energie a navíc se při zpracování plastů uvolňují do ovzduší škodlivé látky. Podruhé pak ze stejných důvodů při likvidaci. Pokud si tedy už kupujete stromek umělý, určitě si kupte takový, který vám několik Vánoc vydrží, aby se negativní dopad na životní prostředí snížil.

My preferujeme stromky přírodní, které během růstu životnímu prostředí prospívají produkcí kyslíku. Při likvidaci poslouží buď jako zdroj energie či materiál na výrobu dřevěných výrobků, nebo se rozloží a vrátí do přírodního koloběhu.

Přírodní stromek je pro vás jasná volba?

⇒ Přidejte se mezi dřevorády!

 

Vánoční stromky – odkud se berou?

Vánoční stromky často pocházejí z lesa, kde byly odstraněny v rámci tzv. prořezávky. Ta se provádí proto, aby stromy, které v lese zůstanou, měly více prostoru a byly tak zdravé a silné.

Vánoční stromky se také pěstují na plantážích. Jejich výhodou je, že se pro ně využívají plochy, které by jinak zarostly plevelnými dřevinami, využívají se plochy pod elektrovody, staré lesní školky atd.

Čím dál více oblíbenou variantou je pořídit si vánoční stromek v květináči. Před Vánoci si svůj stromek jednoduše koupíte, nebo dokonce i jen půjčíte v květináči a po svátcích jej vrátíte, příp. ho na jaře zasadíte na zahradu.

Jaký stromek vybrat?

Smrk je českou klasikou a zároveň se jedná o nejlevnější a nejekologičtější možnost, pokud bude pocházet z České republiky! Krásně voní, ale musíme počítat s tím, že rychle opadává a je nejnáročnější na přísun vody. Pokud si chceme stromku užít o poznání déle, zvolíme borovici. Při nákupu je ale třeba pečlivě vybírat, někdy je složitější najít požadovaný tvar, větve borovice rostou mnohdy nepravidelné. Nejdelší životaschopnost má jedle, která má pravidelné větve a bez vody vydrží dlouho. Je ale také nejdražší.

Jak se o stromek starat?

Aby vánoční stromek nějakou dobu vydržel a radost ze stromku trvala co nejdéle, doporučuje se skladovat stromek v chladném prostředí, nejlépe postavený v nádobě s vodou. Ještě předtím je potřeba odříznout konec kmínku, aby stromek kvůli smole, kterou zalil řez, mohl dobře sát vodu. Není na škodu, když celý stromek pokropíte vodou, protože vláhu odebírá i jehličí. Pokud je stromek již usazený ve stojanu a je v místnosti, můžete ho občas zvlažit pomocí rozprašovače s vodou.

 

⇒ Přidejte se mezi dřevorády!

Udělejte si test: Jste dřevorád?

  • Baví vás procházet se po lese?
  • Rádi se obklopujete výrobky ze dřeva?
  • Přírodní vánoční stromek je pro vás jasná volba?
  • Zajímá vás vše, co se týká lesů a dřeva z něj?
  • Chápete, že se o naše lesy musíme dobře starat?

→ Odpověděli jste alespoň jednou ANO? Pak jste DŘEVORÁDI.

Zapojte se do projektu Dřevo je cesta a získejte vše, co dřevorádi potřebují.

Věříme, že se vám to bude líbit… dostanete se do party lidí, kteří žijí lesem a dřevem. Získáte od nás letáky, brožurky o lese a dřevě a také nálepky a odznaky s nápisem „Jsem dřevorád!“ a „Vím, že dřevo je cesta“. Podpoříte projekt, který chce zvýšit zájem veřejnosti o české lesy a dřevo. A všem dáte najevo, že jste zkrátka dřevorádi!

Chcete se přidat mezi dřevorády?

Klikněte zde a zjistíte, jak na to.

Hledáme dřevorády. Nejste to náhodou vy?
Přidejte se k nám.
Chci zjistit více informací
Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Rozumím Více informací