Jak vybrat vánoční stromeček?

Vánoce se kvapem blíží a řada z nás už má plnou hlavu dárků, světýlek, teplé medoviny a v neposlední řadě také vánočního stromečku. Někteří lidé si kupují vánoční stromky umělé, které jim vydrží několik let. Někteří zase volí stromky přírodní, které provoní celou místnost a krásně tak dokreslí vánoční atmosféru.

 

Umělý vs přírodní stromek

Pokud si pořídíme umělý stromek, měli bychom dbát na jeho znovuvyužití, abychom tím snížili jeho negativní dopad na životní prostředí. K výrobě stromku z umělých hmot je zapotřebí určité množství energie a navíc se při zpracování plastů uvolňují do ovzduší škodlivé látky. Ze stejných důvodů přírodě neprospívá ani jeho likvidace. Pokud ale budete stromek používat léta a plastový stromek vám nevadí, jeho ekologická stopa se časem výrazně sníží.

My však preferujeme přírodní stromky. Ty během svého růstu životnímu prostředí prospívají, protože pohlcují uhlík z oxidu uhličitého. Při své likvidaci můžou posloužit jako materiál na výrobu dřevěných výrobků či jako zdroj energie. V „nejhorším“ případě se v přírodě rozloží a vrátí do přírodního koloběhu.

Jaký přírodní stromek vybrat?

Smrk je českou klasikou a zároveň se jedná o nejlevnější možnost. Krásně voní, ale musíme počítat s tím, že rychle opadává a je nejnáročnější na přísun vody. Pokud si chceme stromku užít o poznání déle, můžeme zvolit borovici. Její větve však rostou mnohdy nepravidelně, musíme tedy počítat s tím, že nebude mít pravidelný tvar. Nejdelší životaschopnost má jedle, která má pravidelné větve a bez vody vydrží dlouho. Je ale také nejdražší.

Odkud stromek pochází?

Při výběru stromku můžete zohlednit i to, odkud stromek pochází. Vánoční stromky často pocházejí z lesa, kde byly v rámci tzv. prořezávky pokáceny, aby zdravější a silnější stromy měly více prostoru pro svůj růst.

V posledních letech se rozmohlo pěstování vánočních stromků na tzv. plantážích. Pro tyto účely se většinou využívají plochy, které by jinak zarostly plevelnými stromy, jako jsou například plochy pod elektrovody, staré lesní školky atd.

Čím dál více oblíbenou variantou se stává pořízení vánočního stromku v květináči. Před Vánoci si stromek jednoduše koupíte, nebo dokonce jen půjčíte stromeček zasazený v květináči. Po svátcích ten půjčený vrátíte a ten koupený můžete na jaře zasadít na zahradu. Případně si ho budete nadále udržovat v květináči a další rok ho můžete opět využít.

Jak se o stromek starat?

Aby vánoční stromek nějakou dobu vydržel, doporučuje se skladovat stromek v chladu, tedy, co nejdále od zdrojů tepla. Před uchycením stromku do stojanu doporučujeme odříznout konec kmínku, aby stromek kvůli smole, kterou zalil řez, mohl dobře sát vodu. Stromek by měl být postavený v nádobě s vodou a je třeba ho pravidelně zalévat. Není na škodu, když celý stromek občas zvlažíte pomocí rozprašovače s vodou, protože vláhu odebírá i jehličí.

Stromky v květináči jsou většinou pěstovány venku, proto při přechodu do vytápěné místnosti potřebují patřičnou aklimatizaci. Ta je vhodná i při opětovném přesunu stromku zpět do venkovního prostředí. Stromek se doporučuje zalévat jednou za dva až tři dny studenou odstátou vodou. Můžete také ale nechat v květináči rozpustit kus ledu nebo sněhu. Ani zde neuděláte s odstupem od zdroje tepla a rosením stromku chybu.

Odkud se vzala tradice vánočního stromku?

Na závěr si ještě řekneme, odkud se tato tradice vůbec vzala. Nazdobené stromečky, takové, jaké je známe dnes, mají svůj původ v Německu, kdy jedna z nejstarších zmínek o ozdobeném stromku v místnosti pochází z roku 1570.
U nás v ČR nesahá tato tradice příliš hluboko do historie. Snad první vánoční stromek se na českém území objevil na libeňském zámečku u ředitele pražského Stavovského divadla Jana Karla Liebicha roku 1812.

Tento zvyk se začal pomalu rozšiřovat do bohatých měšťanských rodin v Praze a postupem času se objevil i na veřejných prostranstvích a náměstích. Stromky se nejčastěji zdobily sladkým pečivem, perníkem, jablky, hruškami, mandlemi či rozinkami. A poprvé roku 1860 i svíčkami. Na venkov pronikla tato tradice mnohem později, až do první světové války se na venkově zdobily pouze smrkové nebo jedlové větvičky.

 

EXTRA TIP NA VÁNOČNÍ DÁREK: Darujte stromečky pod stromeček!

Pomozte českým lesům. Darujte jim nové stromky. Za každých 25 Kč, které přispějete do naší vánoční sbírky, bude zasazen jeden stromek v českých lesích. Za Vaši podporu obdržíte certifikát, který si můžete nechat, nebo jej darovat jako smysluplný vánoční dárek. Stromečky můžete jednoduše darovat přes naši stránku na ověřeném portálu Darujme.cz.

 

Tak jakou variantu zvolíte?
Přejeme vám krásné Vánoce provoněné (českým) dřevem.

#DřevoJeCesta

Článek vyšel v rámci rubriky Téma měsíce: Les.

 

Zdroje:

Kupujte vánoční stromek u poctivých prodejců. Dřevěné Vánoce [online]. [cit. 2019-12-16]. Dostupné z: http://www.drevenevanoce.cz/stromky


Jak se o nás starat. Půjčovna Stromků.cz [online]. [cit. 2019-12-16]. Dostupné z: http://www.pujcovnastromku.cz/pece-o-stromek/

Hledáme dřevorády. Nejste to náhodou vy?
Přidejte se k nám.
Chci zjistit více informací
Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Rozumím Více informací