Jaké je dřevo jako materiál? Geniální!

V minulém článku jsme si řekli, jaký je cyklus dřevěného výrobku. Nyní si pojďme říci zajímavosti o dřevu jako materiálu.

Dřevo je materiál s nízkou uhlíkovou stopou. To je dobrá zpráva, protože při práci s mnoha jinými materiály se do atmosféry dostává mnohem více tzv. skleníkových plynů, které mají negativní dopad na kvalitu našeho životního prostředí. A proč má dřevo tak malou uhlíkovou stopu?

Vše začíná již v lese. Stromy během svého růstu za pomoci slunečního záření pohlcují oxid uhličitý (CO2), který rozloží na uhlík (C) a kyslík (O2). Uhlík zůstane uložený ve dřevě jako stavební látka a kyslík je navrácen zpět do našeho ovzduší. Jeden metr krychlový dřeva na sebe dokáže navázat až jednu tunu CO2. Dá se tedy říci, že stromy jsou našimi přírodními čističkami vzduchu!

A nejen to! Při tvorbě dřevěných výrobků se uhlík, který strom ze vzduchu pohltil, neuvolní zpět do ovzduší, ale zůstává ve dřevě i nadále uložen. Dřevo jako materiál tedy výrazně prodlužuje ukládání uhlíku, které probíhá už v lese. Pro atmosféru škodlivý CO2 tak zůstává na desetiletí pod zámkem v dřevěných výrobcích.

Dřevo může také šikovně nahradit některé materiály, při jejichž výrobě vzniká velké množství CO2. Platí to zejména pro materiály pocházející z neobnovitelných zdrojů, na jejichž výrobu je nutno vynaložit vysokou dávku energie a vyprodukovat velký objem skleníkových plynů. I při výrobě materiálů na bázi dřeva vzniká množství CO2 v rámci výrobního procesu, avšak znatelně menší. Stavěním rodinných domů a větších budov ze dřeva namísto z obvyklých stavebních materiálů můžeme snížit emise CO2 až o polovinu!

Navázaný uhlík se zpět do ovzduší vrací až po skončení životního cyklu, když se

stavba či výrobek ze dřeva rozloží, nebo spálí.

Teď je to jasné. Důkladnější pohled na uhlíkovou stopu ukazuje, že dřevo je opravdu geniální materiál!

#DřevoJeCesta

Zdrojem článku je video od pro:Holz.

Článek vyšel v rámci rubriky Téma měsíce: Životní prostředí.

___________________________________________________________

1 Co je to uhlíková stopa?

Skleníkové plyny (převážně CO2) mají negativní dopad na kvalitu našeho životního prostředí. Tyto plyny se do atmosféry dostávají v důsledku lidské činnosti (doprava, spalování, průmyslová výroba atd.). Pokud chceme být šetrní k životnímu prostředí, měli bychom se chovat tak, aby naše činnost vytvářela co nejméně skleníkových plynů. Pro posouzení množství skleníkových plynů, které při dané činnosti vypouštíme do atmosféry, je nejvhodnějším kritériem sledování její uhlíkové stopy. Udává se v jednotkách kg CO2ekv/kg. Uhlíková stopa tedy měří dopady lidské činnosti na životní prostředí.

Hledáme dřevorády. Nejste to náhodou vy?
Přidejte se k nám.
Chci zjistit více informací
Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Rozumím Více informací