Je možné svařit dřevo?

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak vzniká dřevěný nábytek? Než se z kusu dřeva stane výrobek, který můžeme využívat, musí projít dlouhým výrobním procesem. Nejběžnějším procesem v dřevozpracujícím průmyslu je vzájemné spojování jednotlivých dílů dřeva. Pro jeho spojování se nejčastěji využívá různých druhů lepidel nebo mechanických spojovacích prvků, jako jsou hřebíky, šrouby, vruty atd. Zahraniční výzkumníci přišli ale na to, že existuje další možnost, jak dřevěné díly spojovat. Vyvinuli technologii spojování dřeva třením. Jinak řečeno, naučili se svařovat dřevo!

Tento způsob se v praxi zatím běžně nepoužívá, ale výzkumníci pracují na tom, aby se to změnilo. Jeho využití se nabízí zejména v nábytkářském průmyslu. Spojování dřeva bez použití lepidel totiž urychlí dokončení výrobků, sníží výrobní náklady a je šetrnější k životnímu prostředí.

Jak svařit dřevo?

Svařování dřeva je proces, při kterém dochází k tavení povrchových vrstev dvou kusů dřeva mechanickým třením za působení vysokého tlaku a teploty. V současné době jsou prozkoumány dvě technologie svařování dřeva, a to rotační a vibrační.

Princip rotačního svařování spočívá ve spojování dřeva pomocí dřevěných kolíků. Využívá se zde tření vyvolaného vrtačkou propojenou s tlakovým zařízením.

Metoda svařování pomocí vibrací se používá při vytvoření spoje mezi dvěma plochami. Nastává vibrací dřevěných prvků, které jsou v kontaktu pod tlakem. Pro vibrační metodu je využíván stroj z automobilového průmyslu, který slouží pro svařování termoplastů. 

Obr. 1 Svařené dřevo – zdroj: Wood Welding. Biomaterials science [online]. 2010 [cit. 2018-12-08]. Dostupné z: http://biomaterialsscience.blogspot.com/2010/02/wood-welding.html

Svařováním můžeme spojovat stejné, ale i různé druhy dřeva. Důležitým faktorem je zde správně nastavený tlak. Při nízkém tlaku nedojde ke svaru a při vysokém se mohou mechanicky poškodit spojované plochy. Spoje vytvořené svařováním jsou rychlé a mají vysokou odolnost. Dokonce dosahují stejných mechanických vlastností jako při použití syntetických lepidel. Pomocí svařování je možné spojovat nejen masivní dřevo, ale také aglomerované materiály jako jsou OSB a MDF desky.

Při svařování dřeva je jen třeba myslet na to, že takový výrobek není vhodný pro venkovní použití. Zvýšená vlhkost venkovního prostředí snižuje pevnost svařovaných spojů. 

Kde se vzala myšlenka svařování dřeva?

 Objev tavení neboli svařování dřeva vznikl vlastně zcela náhodou. Výzkumníci z francouzského Státního výzkumného zemědělského ústavu (INRA) se pokoušeli urychlit usychání lepidel pomocí tlakového tření. Jednou ale jeden pracovník zapomněl přidat do experimentálního vzorku lepidlo. Výsledkem byly dva dřevěné kusy pevně spojené k sobě. Tento objev pochází z roku 2005.

Že můžeme svařovat jen kovy a plasty? Teď už víme, že to tak není! 

#DřevoJeCesta 

Článek vyšel v rámci rubriky Téma měsíce: Dřevo.

Zdroje:

GROSPIETSCH, Jiří. Umíme svařit dřevo. In: Plus [online]. 2005 [cit. 2018-12-05]. Dostupné z: https://plus.rozhlas.cz/umime-svarit-drevo-6697864

Horman, I[zet]; Busuladzic, I[brahim]; Hajro, I[smar] & Beljak, N[inoslav]

(2016). Optimization of friction parameters in the process of wood welding without additional adhesives, Proceedings of the 26th DAAAM International Symposium, pp.0501-0507, B. Katalinic (Ed.), Published by DAAAM International, ISBN 978-3-902734-07-5, ISSN 1726-9679, Vienna, Austria

DOI: 10.2507/26th.daaam.proceedings.067

 

Přijďte na Den dřevorádů!
Chci zjistit více informací
Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Rozumím Více informací