10 mýtů o lese a dřevě očima ředitele LČR

Asi jste to také už slyšeli, milí dřevorádi. Lesů u nás ubývá, sází se jen smrk a příroda si s lesem poradí nejlépe. Nebo je to jinak?


Zeptala jsem se generálního ředitele Lesů ČR, s.p. Josefa Vojáčka na 10 nejrozšířenějších mýtů o lese a dřevě. Co mi odpověděl?

Terezie Poláková (TP): Pane řediteli, lesnictví se věnujete celý svůj život. Za svou kariéru jste proto jistě slyšel spoustu mýtů o lese a dřevě. Prozradil byste našim čtenářům, které z nich jsou ty nejčastější?

Josef Vojáček (JV): Mýtů o českých lesích je mnoho a těžko odhadnout, který je nejznámější nebo nejvíce škodí – a čemu nebo komu vlastně. Mýty se prostě vyprávějí, protože lidé potřebují věřit v něco obecného. Aby se ale ze stokrát omílaného mýtu nestal fakt, je dobré je pravidelně vysvětlovat. Tak jen namátkou...

 

10 nejrozšířenějších mýtů o lese a dřevě:

 

 • Lesů nám v ČR ubývá
  Naopak! Výměra lesů se podle statistik rok od roku zvyšuje (i nyní), a ne naopak! Od dob Marie Terezie se výměra lesů v ČR více než zdvojnásobila. Do roku 2017 se v ČR netěžilo ani zdaleka tolik dřeva, kolik přirostlo, a nyní se tak u jehličnatých dřevin děje jen kvůli nutné těžbě kůrovcových a suchých stromů. Ale zásoba listnatého dřeva se zvyšuje neustále.

 

 • Lesy se obnovují opět smrkovými monokulturami
  Tak to je velký nesmysl. Podíl smrku v obnově je jen třetinový a stále klesá, ale je nutné brát v potaz konkrétní přírodní podmínky oblasti.

 

 • Listnáče odolávají suchu
  Suchu neodolá nic, listnaté dřeviny odolají pouze déle.

 

 • Situace v českých lesích je nejhorší v Evropě
  Sucho trápí celou Evropu. Doporučuji každému přesvědčit se na vlastní oči v okolních zemích.

 

 • Les ponechaný přirozenému vývoji bez lidského zásahu je ideální místo pro procházky a rekreaci
  Není. Do takového lesa lze jen obtížně vstoupit a pohybovat se v něm volně a hlavně bezpečně.

 

 • Už 20 let říkáme, že se má sázet méně smrku. Kdyby nás lesníci poslouchali, už bychom měli jiné lesy.
  Smrku se každý rok sází méně a méně, listnáčů v mladých porostech dlouhodobě přibývá. A jelikož jsme k lesům šetrní a máme velmi přísnou legislativu, každý rok se pokácelo a obnovilo zhruba méně než 1 % z celkové rozlohy českých lesů. Změny druhové skladby jsou proto pomalé a uvidí je až naše vnoučata. Byť z tohoto pohledu současná kalamita proces obnovy zrychlila.

 

 • Nejvíce pomůžeme životnímu prostředí, když nebudeme využívat dřevo z našich lesů
  Jak ve všech svých projektech vysvětluje i Nadace dřevo pro život, dřevo je naše jediná obnovitelná surovina, kterou máme v ČR k dispozici. Když nebudeme využívat dříví, musíme ho nahradit jinými, neobnovitelnými surovinami.

 

 • Ze dřeva lze postavit jen srub nebo rodinný domek. Na vyšší a větší stavby se dřevo nehodí
  Moderní dřevěné materiály jsou pevné, pružné, dokonce požáru velmi odolné. Spíše se těžko hledá budova, kterou by šikovní inženýři ze dřeva nedokázali postavit.

 

 • Lesy je nejlépe svěřit ochraně přírody
  Víte, že většina cenných lesních ekosystémů v celé střední Evropě je dílem lesníků? Tyto lokace se následně dostaly do hledáčku ochrany přírody…

 

 • A jeden velmi rozšířený z oblasti myslivosti: Paroží jelenům roste celý život
  Celý život roste roh. Jelenům a dalším druhům z čeledi jelenovitých roste paroží každý rok znovu.

 

TP: Pane řediteli, děkuji za sdílení Vašich zkušeností. Naše nadace se vzdělávání o lese, dřevě a životním prostředí věnuje už 15 let. A mohu potvrdit, že se setkáváme se stejnými mýty jako Vy. Přeji Vám krásné léto!


JV: Děkuji za Vaše otázky a přeji pohodové léto Vám i všem dřevorádům.

A co vy, milí dřevorádi, kolik mýtů jste znali? Překvapily vás některé? Napište nám vaše zkušenosti na drevoradi@drevoprozivot.cz.


Článek vyšel v rámci rubriky Téma měsíce: Les.

Přijďte na Den dřevorádů!
Chci zjistit více informací
Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Rozumím Více informací