Léto s vůní dřeva – jak na dřevěnou terasu?

Léto už nám klepe na dveře a zvelebování zahrádek už začalo. Kde jinde si vychutnat krásu své odvedené práce, než na terase? A co teprve, když je ta terasa dřevěná! Na trhu je velká nabídka terasových prken ze dřeva, protože dřevo je vhodný materiál i na venkovní použití. Avšak při výběru terasových prken musíme být opatrní, abychom vybrali dřevo, které se do exteriéru opravdu hodí. Pojďme se podívat, z čeho můžeme vybírat.

Dřevěné terasy se nejčastěji vyrábí z borovice, modřínu evropského i sibiřského, dubu, tvrdých exotických dřev, ze dřeva upraveného tlakovou impregnací nebo z tepelně a chemicky upraveného dřeva. Ať už si zvolíte jakoukoliv možnost, vždy je důležité výběr dobře zvážit a sáhnout po takových materiálech, které vám zaručí dlouhou životnost. Pokud máme terasu pod střechou, můžeme zvolit levnější materiál, jako je borovice a modřín evropský. Pokud však jsou terasová prkna nekrytá a jsou vystavena přímému slunci, dešti, sněhu, větru nebo mrazu, je lepší vybrat odolnější dřevinu.

 

Terasy z přírodního masivního dřeva

Na použití do exteriéru jsou vhodnější pevné a tvrdé dřeviny, které lépe odolávají venkovním podmínkám. Pevnost a tvrdost dřeva se mimo jiné odvíjí od jeho hustoty. Zatímco hustota dřeva modřínu evropského je okolo 500 kg/m3, hustota dřeva modřínu sibiřského už je cca 700 kg/m3. Hustota dřeva exotických dřevin začíná na 850 kg/m3 a může být až 1 200 kg/m3. Jen hustota však není rozhodující, například bukové dřevo má vysokou hustotu, ale do exteriéru je bez předchozí tlakové impregnace nevhodné.

Terasy z evropského modřínu
Modřín evropský patří v terasových prknech mezi ekonomicky nejvýhodnější varianty. Je ale třeba počítat s tím, že jeho odolnost vůči povětrnostním vlivům není tak vysoká jako u jiných dřevin, čímž se zkracuje i jeho životnost. Pokud však máme terasu pod střechou, není se čeho bát.

Terasy ze sibiřského modřínu
Mezi běžnými dřevinami je skvělou volbou právě sibiřský modřín. Vyznačuje se vysokým obsahem pryskyřice, která z něj činí nejodolnější jehličnatou dřevinu ve světě. Díky podmínkám, ve kterých vyrůstá, má tato dřevina hustší letokruhy, než je tomu u evropského modřínu. Je tedy odolnější.

Dubové terasy
Dub patří mezi české tvrdé dřeviny, který je díky svým vlastnostem vhodný pro použití do exteriéru. Vyznačuje se přirozenou stálostí, vysokou odolností vůči povětrnostním vlivům a díky tomu i dlouhou životností. Používá se i na konstrukce vodních staveb.

Exotické dřeviny
Jedná se o dřeviny pocházející z tropických oblastí jihovýchodní Asie nebo Jižní Ameriky. Patří sem například teak, ipe, cumaru, tatajuba atd. Nejpoužívanějšími dřevinami na terasová prkna jsou ale bangkirai a massaranduba. Jejich vysoká odolnost proti povětrnostním vlivům zaručuje, že si zachovají přirozenou odolnost a trvanlivost. Díky své tvrdosti se využívají i pro silně zatěžované stavební konstrukce.

 

Terasy z modifikovaného dřeva

Terasová prkna je možné sehnat také z modifikovaného dřeva. Cílem modifikace, neboli úpravy dřeva, je snížení či úplné odbourání jeho negativních vlastností při zachování či dokonce vylepšení těch pozitivních. U dřeva použitého v exteriéru je zejména nutné zvýšit jeho odolnost vůči vlhkosti. Dřevo můžeme modifikovat například působením vysokých teplot nebo mikrovlnným zářením, chemickými procesy, impregnací a tlakem.

Impregnované dřevo
Impregnační látky zvyšují odolnost dřeva vůči vodě a vlhkosti, čímž zvyšují jeho rozměrovou stálost. Podle způsobu aplikace rozlišujeme impregnaci povrchovou (do 2 mm), mělkou (2 až 10 mm) a hloubkovou (nad 10 mm). Na terasová prkna se vyplatí použít hloubkovou impregnaci, abychom neztratili ochranu impregnační látky při kdejakém povrchovém poškození prkna. Aplikace se provádí nátěrem, nástřikem, ponořováním a máčením. Hloubkové impregnace je dosaženo různými tlakovými metodami.

Tepelně upravené dřevo
Jak už sám název napovídá, tepelná úprava dřeva probíhá působením tepla, které se pohybuje od 180 °C do 260 °C. Nejčastěji se takto modifikuje dřevo modřínu a borovice, které známe pod obchodním názvem ThermoWood. Touto úpravou se sníží navlhavost dřeva, čímž dochází ke zvýšení jeho tvarové stálosti a jeho odolnosti vůči napadení dřevokaznými houbami. Svými vlastnosti se tak podobá exotickým dřevinám. Dřevo získá i tmavší barvu a změní se jeho přirozená vůně.

Chemicky upravené dřevo acetylací
Acetylace je chemická úprava dřeva působením chemické látky acetanhydridu, kdy se buněčná stěna dřeva zaplní chemicky vázanými acetylovými skupinami. Nejvíce se takto upravuje dřevo borovice, které je také známe pod obchodním názvem Accoya wood. Tento výrobek je nejen tvarově stálý, ale také odolný vůči UV záření. Jeho barva je nejprve lehce nažloutlá až bílá. Vlivem povětrnostních vlivů si však získává stříbřitě šedou patinu.

 

Povrchová úprava terasových prken

Působením povětrnostních vlivů se z přírodního dřeva bez povrchové úpravy postupně odplavuje lignin, což má za následek stříbřitě šedý vzhled dřeva. Tato podoba je v dnešní době velice oblíbená, a to i proto, že se o dřevo ponechané přírodnímu stárnutí nemusíte starat. Pokud ale chcete zachovat jiný, vámi oblíbený, odstín, je vhodné opatřit vybraný typ terasových prken vhodnou povrchovou úpravou. Mějme ale na paměti, že povrchovou úpravu je třeba jednou za 3 až 5 let obnovit.

Bezbarvé vodou ředitelné laky
Zanechávají viditelnou přirozenou texturu a barvu dřeva. Jsou prodyšné, snadno se aplikují a rychle schnou. V nabídce jsou matné, polomatné nebo lesklé.

Oleje
Zdůrazňují texturu dřeva, ale jeho barvu nepatrně mění. Jsou prodyšné, jednoduché na nanesení, rychle schnou a dobře odpuzují vodu.

Lazurovací laky
Rozlišujeme silnovrstvé a tenkovrstvé. Silnovrstvé vytvářejí silnější ochrannou vrstvu než tenkovrstvé, na druhou stranu ale nejsou příliš prodyšné, takže v prostředí s vysokou vlhkostí snadněji praskají. Obsahují pigment, díky kterému odolávají UV záření.

Vodou ředitelné barvy
Můžete si vybrat jakoukoliv barvu, která ale překryje přirozenou texturu dřeva. Díky pigmentu jsou dobře odolné vůči UV záření a velice dobře chrání dřevo proti degradaci.

 

Pár tipů na závěr


Při stavbě terasy mysleme také na to, že by měly být podkladové hranoly pro terasová prkna vyrobeny ze stejného druhu dřeva jako prkna. Každá dřevina má totiž jiné vlastnosti a jinak reaguje na vlhkost a další povětrnostní vlivy. Kvůli těmto rozdílům by mohlo docházet k pnutí a plocha terasy by mohla začít praskat a kroutit se.

Výběr dřeva na terasová prkna je opravdu široký: od tradičních českých až po exotické dřeviny. Je potřeba se rozhodnout, zda chcete prkna přírodní, s povrchovou úpravou, nebo modifikovaná. O vhodnosti vybraného řešení se však vždy pobavte s výrobcem či dodavatelem, aby vám terasa dělala radost co nejdéle.

Jakou variantu si zvolíte vy?
Přejeme vám dřevem provoněné léto!

#DřevoJeCesta

Článek vyšel v rámci rubriky Téma měsíce: Dřevo.

 

Zdroje:

Accoya, nejstabilnější dřevěná terasa. BUKITUM.CZ [online]. [cit. 2019-06-05]. Dostupné z: http://www.bukitum.cz/accoya-a-pouze-accoya-pro-sebe-domu-nejstabilnejsi-drevena-terasa/

Modifikace dřeva. Mezi stromy.cz [online]. 28. 12. 2017 [cit. 2019-06-05]. Dostupné z: https://www.mezistromy.cz/ochrana-a-uprava-dreva/modifikacedreva/odborny

SMUTNÝ, Jan. 5 nejčastějších chyb při stavbě dřevěné terasy. Dřevo Smutný [online]. 9. 8. 2016 [cit. 2019-06-05]. Dostupné z: https://drevosmutny.cz/5-nejcastejsich-chyb-pri-stavbe-drevene-terasy/


SMUTNÝ, Jan. Povrchová úprava dřeva. Dřevo Smutný [online]. 22. 11. 2015 [cit. 2019-06-05]. Dostupné z: https://drevosmutny.cz/povrchova-uprava-dreva/

SMUTNÝ, Jan. Výběr terasových prken. Dřevo Smutný [online]. 17. 11. 2015 [cit. 2019-06-05]. Dostupné z: https://drevosmutny.cz/vyber-terasovych-prken/

Terasová prkna dub. MATRIX wood [online]. [cit. 2019-06-05]. Dostupné z: https://wood.matrix-as.cz/produkty/hoblovany-program/terasova-prkna-dub/

Hledáme dřevorády. Nejste to náhodou vy?
Přidejte se k nám.
Chci zjistit více informací
Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Rozumím Více informací