Mladé versus staré stromy – které jsou pro naše klima prospěšnější?

Napadlo vás někdy, jak mladé či staré stromy ovlivňují změny klimatu? Klíčovým faktorem je schopnost pohlcovat oxid uhličitý (CO2), která se s věkem stromů mění.

Obecně rozlišujeme dva typy lesa: člověkem obhospodařované lesy a lesy bez zásahu člověka. Když stromy rostou, rozkládají CO2 z atmosféry a ukládají uhlík jako svou stavební látku. Tím snižují množství CO2 v atmosféře. A je to především člověkem obhospodařovaný les, který má v porovnání s lesy bez zásahu člověka lepší schopnost ukládat uhlík. Je to dáno tím, že v něm je více mladých stromů, které pohlcují uhlík lépe, než staré stromy. Stárnoucí lesy totiž ztrácejí svou schopnost uhlík ukládat. (2)

Když v neobhospodařovávaném, divokém lese začne strom odumírat, začne se uložený uhlík uvolňovat zpět do atmosféry.(1) V českých lesích se ale dospělé stromy pokácí dříve, než k uvolnění dojde.

Z toho plynou pro naše klima dva prospěšné důsledky. Zaprvé, mladé stromy získají prostor a světlo pro svůj rychlejší růst a mohou tak opět aktivně zachycovat CO2. Zadruhé, z pokácených stromů vzniknou dřevěné výrobky, které i nadále uhlík uchovávají. Uhlík je totiž vázán ve dřevě i dlouho po konci života stromu. Dřevěné stavby a dřevěné výrobky tak, stejně jako naše lesy, chrání životní prostředí, protože pohlcují a uchovávají tuny CO2. (1) Až po skončení životního cyklu, když se stavba či výrobek ze dřeva rozloží nebo spálí, se uhlík přirozenou cestou vrací do ovzduší.

Člověkem obhospodařovávané lesy snižují množství oxidu uhličitého v atmosféře, a tím pomáhají chránit naše životní prostředí.

Každý měsíc se věnujeme jednomu ze tří témat: les – dřevo – ochrana životního prostředí. Chcete si být jisti, že vám nic neunikne? Zapište se k odběru našich novinek zde.

Více o tom, co je to uhlíková stopa a jak dřevo chrání životní prostředí, naleznete v našem e-booku.

Zdroje:

  1. Nachhaltige Waldbewirtschaftung: Der bewirtschaftete Wald. ProHolz Austria [online]. 2016 [cit. 2016-10-18]. Dostupné z: http://www.proholz.at/co2-klima-wald/waldbewirtschaftung/nachhaltige-waldbewirtschaftung/
  2. SCHULZE, Ernst-Detlef (ed.). Carbon and nitrogen cycling in European forest ecosystems. Berlin: Springer-Verlag, 2000. Ecological studies, 142. ISBN 3-540- 67239-7.

Článek vyšel v rámci rubriky Téma měsíce: Les.

 
Přijďte na Den dřevorádů!
Chci zjistit více informací
Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Rozumím Více informací