Nejvyšší dřevěné stavby světa

Nejvyšší dřevěné stavby světa

Ze dřeva se nestaví pouze malé sruby a přístřešky. Díky snaze o udržitelnou výstavbu a novým konstrukčním možnostem se dřevěné stavby šplhají k oblakům. Umožňuje to pevnost dřeva a jeho nízká hmotnost. Díky tomu se můžeme těšit pohledem na moderní výškové budovy téměř celé ze dřeva.

Nejstarší výškové dřevěné stavby

Promyšlené dřevěné stavby dokázaly odolávat zubu času a ty nejstarší z nich dnes patří na seznam světového dědictví organizace UNESCO. Které jsou ty nejzajímavější?

V Japonsku, ve městě Nara, stojí chrám Tódaidži, který je se svými 48,7 m nejvyšším dřevěným chrámem na světě. Původní stavba pochází z roku 752, ačkoliv dnešní vzhled jí byl dán roku 1709.

Dřevěný kostel Sapanta-Peri je se svou výškou 72 m nejvyšší kostel na světě a nachází se v rumunské vesnici Surdesti. Byl postaven z dubového dřeva v roce 1721.

Výjimečnou dřevěnou stavbou je také budova Kizhi Pogost na ostrově Kizhi z roku 1862, která měří 37,5 m a pro její stavbu nebyl použit žádný hřebík.

Nejvyšší dřevěné konstrukce

Mezi moderní dřevěné obry patří např. rádiová vysílací věž Gliwice v Polsku s úctyhodnými 118 m. Určitě nás nepřekvapí, že dřevěnou konstrukci mají i rozhledny, kde je 100 metrovým obrem Pyramidenkogel, Keutschach v Rakousku. Až 60 m vysoká je horská dráha Colossos v Heide Park v Německu.

Budovy určené k bydlení

Dřevo se ve světě hojně využívá pro návrh nových bytových a kancelářských komplexů. V roce 2012 se v Melbourne v Austrálii objevila budova s použitím CLT panelů – křížem lepených dřevěných desek – a výškou 32,2 m, čímž se stala nejvyšší stavbou svého druhu na světě. Na vítězný stupínek v Evropě se v roce 2015 posunula budova v norském Bergenu. Nese jméno „The Tree“ (v překladu strom) a má výšku 52,8 m. U této stavby už dochází k využití CLT panelů v kombinaci s využitím lepeného lamelového dřeva.

V červenci 2017 se stala nejvyšší budovou na světě studentská rezidence Brock Commons v kanadském Vancouveru s výškou 53 m. Na konci roku 2018 má být laťka o nejvyšší dřevěnou budovu světa posunuta ve Vídni, kde je plánováno dokončení 84m domu HoHo Tower.

Dřevěné mrakodrapy jako vize budoucnosti

Sny o mrakodrapu postaveném hlavně ze dřeva se mohou stát skutečností v centru Londýna, kde je navržena 300m vysoká stavba. Návrh je výsledkem vývoje nových technologií a má mít kostru tvořenou vícevrstvým laminátem – materiál z křížem vyskládaných dřevěných vrstev slepených nehořlavým lepidlem.

Nejsmělejší oznámenou vizí mrakodrapu je v současnosti návrh stavby 350m dřevěné věže v Tokiu, kterou si chce ke svým 350. narozeninám v roce 2041 nadělit japonská společnost Sumitomo Forestry.

Dřevěné stavby v České republice

I přesto, že legislativa v České republice značně omezuje výšku budov s dřevěným konstrukčním systémem, vznikají i zde výškové stavby celosvětově unikátní. Jednou z nich je rozhledna Bohdanka v obci Bohdaneč na Kutnohorsku, jejíž nosný systém je tvořen dřevěnou kulatinou, a která se svou výškou 52,2 m patří mezi nejvyšší stavby svého druhu na světě.

Více si o tématu přečtěte v naší on-line lesnicko-dřevařské encyklopedii Mezi stromy.

Přijďte na Den dřevorádů!
Chci zjistit více informací
Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Rozumím Více informací