Neplýtvejme dřevem. Recyklujme!

I použité dřevo najde své uplatnění.

Posláním Nadace dřevo pro život je přinášet více dřeva do našeho života. Slovíčko více ale neznamená nutně více kubíků. Naším cílem je, abychom se dřevem více neboli častěji obklopovali. Aby bylo součástí našich zvyků a každodenních rituálů a také aby se efektivně využívalo. Co to znamená? Že bychom měli i se zdánlivě nevyužitelným dřevem zacházet s citem a respektem. A neplýtvat.

 

Druhý život vašemu stolu


Trendem poslední doby je tzv. upcyklace. Znamená to, že z nepotřebného materiálu nebo výrobku vytvoříte novou věc ještě lepší kvality. Skvěle se k tomu hodí například přebývající špalky či desky, které se s trochou fantazie mohou pěkně vyjímat ve vašem obýváku. Starému stolu dejte obroušením a novým nátěrem druhý život. Použité europalety vám poslouží jako postel a další vybavení do bytu. Z vylepšeného kousku budete mít radost, to vám zaručujeme! Zahrádkářům zase poslouží piliny, které jim vzniknou při štípání a řezání dřeva, spolu s odpadlou kůrou jako mulčovací kůra proti plevelu do záhonku, nebo ji mohou přidat na kompost. Poslední šancí, jak využít použité dřevo, je ho odvézt do sběrného dvora.

 

Recyklace od profíků


Takzvaný dřevní odpad, který podle vás již nejde recyklovat nebo zpracovat, využijí rádi mnozí zpracovatelé. Jedinou podmínkou (která platí i u recyklace ostatních materiálů) je, že dřevo a dřevěné výrobky nesmí být znečištěné olejem, barvami nebo stavebním odpadem, např. betonem. Starý nábytek, okenní a dveřní rámy, přepravní palety a také kůra či stavební dřevo jsou u těchto zpracovatelů drceny a následně použity na dřevotřískové desky či brikety a pelety na výtop. Větve, pokácené stromy a vysekané dřeviny zase využijí na kompost a do biopaliva.

 

Jiné dřevo na housle, jiné na podpal


Pro laiky může být překvapivé, že dřevo se dělí do kategorií podle kvality. Kmeny, které přijedou na pilu, se tedy třídí podle mnoha kategorií. Například podle toho, kolik mají suků, trhlin, jak jsou rovné a dlouhé, zdali jsou napadené škůdci a podle druhu stromu. Zjednodušeně můžeme kvalitní dřevo popsat jako rovné, dlouhé, bez suků a trhlin. Dřevo té nejvyšší kvality se zpracovává nejprve na hudební nástroje, následně na nábytek nebo na dubové sudy. Naopak palivové dřevo je nejnižší jakosti a nemá jiné využití. Tímto způsobem je zajištěno, že se dřevo využívá velmi efektivně podle jeho vlastností.

Mnohé dřevozpracující společnosti zpracovávají hobliny, štěpky a piliny, které vznikají při výrobě prken a trámů, do dalších výrobků. Jsou to již zmíněné pelety nebo brikety. Dřevo je tak využité do posledního kousku.

Doufáme, že vás dnešní článek inspiroval k tomu, jak můžete použité dřevo up-cyklovat i recyklovat. Zkrátka znova využívat.

#DřevoJeCesta

 

Článek vyšel v rámci rubriky Téma měsíce: Dřevo.

 

Zdroje, které nejsou uvedeny přímo v článku pod odkazy:

Dřevěný odpad – recyklace, Marius Pedersen, https://www.mariuspedersen.cz/cs/o-marius-pedersen/sluzby/17.shtml.
Jak správně recyklovat dřevo, Assmann, http://www.assmann.cz/blog-jak-spravne-recyklovat-drevo-detail-17.
Recyklace dřeva, Ecoservis, http://www.ecoservis.eu/recyklace-dreva.
Zdroj energie, Mezistromy.cz, https://www.mezistromy.cz/oblasti-vyuziti-dreva/zdroj-energie.

Obrázek:
Chatička Sázava, Atelier Paletky, http://www.paletky.cz/interiery-z-palet/chata-sazava/.

Hledáme dřevorády. Nejste to náhodou vy?
Přidejte se k nám.
Chci zjistit více informací
Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Rozumím Více informací