Oblečení ze dřeva? Možná ho máte právě na sobě!

Textilní materiál ze dřeva? Ano, řeč je o viskóze! 

Viskóza je uměle vytvořený materiál z rostlinné suroviny – celulózy, která se získává ze dřeva. Vyrábí se podobně jako umělá textilní vlákna – protlačováním tekuté hmoty tryskami, ale základní surovina je čistě přírodní. Jen málokdo z nás by ve svém šatníku nenašel oblečení vyrobené z viskózy.

Módní průmysl se stal začátkem tisíciletí druhým největším znečišťovatelem životního prostředí. Nové materiály, jako jsou viskózová vlákna, by jej mohli přivést na cestu udržitelnosti. Viskózová vlákna vyrobená z buničiny jsou optimální náhradou ekologicky nešetrné bavlny nebo syntetický materiálů. Jsou mnohem šetrnější k životnímu prostředí a mají i lepší užitné vlastnosti.

1. Víte, kolik vody je potřeba k výrobě jednoho bavlněného trička?
a) 5 litrů
b) 50 litrů
c) 2 500 litrů

2. Víte, kolik vody je potřeba k výrobě trička z viskózového vlákna?
a) 5 litrů
b) 50 litrů
c) 2 500 litrů

(odpovědi uvádíme na konci článku)

Oblečení z viskózy je měkké, prodyšné, savé, příjemné, splývavé a nežmolkovatí. Mezi špatné vlastnosti řadíme vyšší mačkavost a srážlivost oděvů při prvním praní. Viskóza se také využívá na výrobu takzvaného umělého hedvábí. Viskózové hedvábí má vlastnosti podobné přírodnímu hedvábí a není tak drahé. Jsou to zejména tkaniny na halenky, šatovky a podšívkoviny. Viskózová vlákna se snadno mísí s bavlnou, vlnou nebo syntetickými vlákny. Mezi vlastnosti, které výrobci textilií na viskózové buničině oceňují nejvíce, patří její snadná barvitelnost a bělení. Můžete se setkat s pojmem rayon, což je druhý název tohoto materiálu. Jemné viskózové vlákno naleznete pod obchodním názvem Modal. Modifikované viskózové vlákno nalezneme například pod obchodní značkou Tencel.

Z čeho viskózu získáváme?
Viskóza jsou vlákna vyrobená z viskózové buničiny, kterou v Evropě získáváme primárně ze smrkového či bukového dřeva. Ze dřeva se vyrábí štěpka, což je nadrcené dřevo na malé kousky. To se poté vaří, přičemž jsou odbourávány pevné látky a vzniká nebělená buničina s vysokým podílem celulózy. Celulóza se buď může použít jako základní surovina pro výrobu papíru, nebo se díky jejímu dalšímu vařením získá čistá celulóza. Chemickým zušlechtěním vzniká viskózová buničina, která slouží jako vstupní materiál pro výrobu textilu.

3. Víte, kolik štěpky je potřeba k výrobě jednoho trička z viskózového vlákna?
a) 2 kg
b) 1 kg
c) 0,5 kg

Celý proces výroby viskózové buničiny je složitým chemickým dějem, při kterém je nezbytné hledět i na ekologické standardy. Chemikálie používané při výrobě, především oxid hořečnatý a síra jsou recyklovány, znovu zpracovány a opětovně využity v procesu přípravy varné kyseliny. Odpadní vody, které vznikají při výrobě, jsou odvedeny do mechanicko-biologické čističky, kde probíhá jejich úplné vyčištění před uvolněním zpět do přírodního koloběhu.

Lze očekávat, že v budoucnu najde tento materiál kromě textilního průmyslu využití v řadě dalších odvětví. Při zodpovědném hospodaření lze totiž naplno využít obnovitelnosti základního vstupního materiálu (dřeva) pro její výrobu. Vedlejší produkty výroby např.lignin se v dnešní době používají ke spalování. Rozvoji se ale těší technologie, které umožní jeho využití například při výrobě kapalných motorových paliv.

#DřevoJeCesta

Článek vyšel v rámci rubriky Téma měsíce: Dřevo.

 

Odpovědi: 1 –c, 2 – b, 3 – c

 

Zdroje:

Výroba viskózové buničiny [online]. 29. 12. 2016 [cit. 2020-10-16]. Dostupné z: https://www.mezistromy.cz/materialy-na-bazi-dreva/vyroba-viskozove-buniciny
Biocel Paskov a.s., významný výrobce viskózové buničiny pro textilní průmysl.
KREMEŇOVÁ, Bc. Michaela. Textilní materiály ve výuce fyzice. Brno, 2009. Masarykova univerzita.

Přijďte na Den dřevorádů!
Chci zjistit více informací
Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Rozumím Více informací