Pět největších mýtů o dřevostavbách

Co se v článku dočtete:

  1. Proč se nebát, že dřevostavba shoří, a čím mohla Marie Terezie způsobit tento strach z požáru dřevěných domů?
  2. Jak je stará nejstarší dochovaná dřevostavba?
  3. Jak je možné, že stavěním dřevěných domů chráníme životní prostředí?

I když jsou dřevostavby stále populárnější, panuje o nich mnoho mýtů a polopravd. Zde je pět nejpalčivějších:

  • Dřevostavba snadno shoří.
  • Dřevostavba má špatnou akustiku a je v ní všechno slyšet.
  • Dřevostavba má nízkou životnost.
  • Dřevostavbu můžou zničit houby a červotoči.
  • Využíváním dřeva na stavbu domů ničíme lesy a poškozujeme životní prostředí.

A jak je to s nimi doopravdy?

Shoří dřevostavba snadno?

Tento podvědomý strach pravděpodobně částečně způsobila císařovna Marie Terezie. Ta totiž, ve snaze zabránit častým požárům, vydala v roce 1751 takzvaný Ohňový patent, který povoloval stavět domy pouze z nespalných materiálů. Oheň byl tenkrát pro dřevěnou zástavbu ničivou hrozbou. Příčinou však nebylo dřevo jako takové, ale způsob jeho užití a také otevřený oheň v domácnostech.

Pokud jsou dřevěné konstrukce, které se ve stavebnictví používají, navrženy a vystavěny správně a dle stanovených norem, jsou dobře požárně odolné. Důležité je také opracování použitého dřeva. Plamen se šíří rychleji, když je povrch dřeva drsný a má mnoho ostrých hran. Proto se dřevěné prvky hoblují a zaoblují se jejich hrany.

Má dřevostavba špatnou akustiku a je v ní všechno slyšet?

Zde opět platí, že důležitý je kvalitní návrh i provedení.

Ochrana proti hluku je jedním z předpokladů, které musí splňovat každá novostavba.

Dřevostavby jsou sice k problémům s hlukem náchylnější než domy z masivního zdiva, ale vše se dá snadno vyřešit správnou volbou izolačních materiálů s dobrými akustickými vlastnostmi.

Má dřevostavba nízkou životnost?

Dřevostavby byly základním obydlím po tisíce let. Nejstarší dochovaná dřevostavba je přes 1 400 let stará.

Průměrná životnost moderní dřevostavby je 80–100 let. Je však závislá na kvalitě provedení. V laicky a nepoctivě postavené dřevostavbě se mohou problémy projevit již po pár letech, ale kvalitně a pečlivě provedená stavba může vydržet až stovky let. Záleží také na údržbě a péči po celou dobu životnosti stavby.

Důležitou roli hraje konstrukční ochrana dřeva a také fakt, že dřevěná nosná konstrukce je vždy chráněna před vnějšími vlivy a stárne tak velmi pomalu.

Mohou dřevostavbu běžně zničit houby a červotoči?

Základem úspěchu jsou kvalitní znalosti a zkušenosti architekta i realizační firmy. Prioritou je dokonale zvládnutý konstrukční detail a konstrukční ochrana dřeva. Tím se zamezí především  vlhkosti, která je největším nepřítelem dřevostavby a přímo souvisí s napadením škůdci. Je třeba zabránit zatékání srážkové vody, kondenzaci vzdušné vlhkosti a izolovat stavbu proti zemní vlhkosti. Konstrukce musejí být neustále vystaveny volnému proudění vzduchu.

V případech, kdy konstrukční ochrana nestačí, aplikuje se chemická ochrana dřeva (biocidní přípravky apod.).

Opravdu využíváním českého dřeva na stavbu domů ničíme lesy a poškozujeme životní prostředí?

Využíváním dřeva na dřevostavby naopak životní prostředí chráníme! Stavby ze dřeva jsou vyrobeny z jediné plně obnovitelné tuzemské suroviny. Lesníci hlídají, aby se vždy vytěžilo méně dřeva, než ho přiroste. Dřeva je proto dostatek. Navíc výroba dřevěných konstrukčních materiálů je méně energeticky náročná než ostatní materiály, životní prostředí se tak chrání dvakrát.

Více si o tématu přečtěte v naší on-line lesnicko-dřevařské encyklopedii Mezi stromy.

Přijďte na Den dřevorádů!
Chci zjistit více informací
Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Rozumím Více informací