Podzimní sběr osiva

V předchozím článku jsme se seznámili s podzimní prací lesníka. Pojďme se podívat na jednu z jeho činností trochu blíž, a to na sběr semen a plodů (osiva) z jehličnatých a listnatých stromů. Představíme si ty nejběžnější způsoby.

Stupačková metoda

Tento způsob není příliš náročný na vybavení, stačí mít pouze tzv. stupačkovou soupravu. Je ale fyzicky velmi namáhavý. Výstup do korun stromů probíhá pomocí lan a stupaček (konstrukce s hroty na vnitřní straně, které se pomocí pásků připevňují na nohy), které si sběrač připevní k botám. Šišky stromů, v nichž se semena nacházejí, se sbírají vždy od vrcholu. Plody stromů se trhají do vaku nebo jutového pytle, který po naplnění sběrači spouští nebo hází na zem.

Smyčková metoda

Smyčková metoda se provádí tzv. stromolezením. Základem této metody je lano, pomocí kterého může stromolezec rychle vylézt či slézt ze stromu a přemisťovat se z větve na větev. Díky tomu, že váha jeho těla spočívá stále na laně, se stromolezec dostane až na samý okraj koruny stromů, kde jsou již tenké větve, které by ho normálně neunesly. Tento způsob sběru vyžaduje odborné horolezecké školení a také velmi nákladné stromolezecké vybavení, které je podobné výstroji horolezců.

Vysokozdvižné plošiny

Dalším způsobem, jak získat semena a plody ze stromů, je využití vysokozdvižných plošin. Ty jsou většinou montovány na nákladní automobily. Velkou výhodou této metody je odstranění nejnamáhavější a nejnebezpečnější části práce sběračů, kterými jsou výstup a sestup po kmeni stromu. Na druhou stranu, provoz vozidla, na kterém je plošina montována, je nákladný. Proto je tato metoda sběru poměrně výjimečná. Uplatňuje se zejména u okrajových stromů blízko zpevněných cest, umožňující příjezd vozidla.

Žebříková metoda

Sběr pomocí žebříků probíhá často v kombinaci se stupačkovou soupravou. Nejprve se sběrač pomocí žebříku, který je ve spodní části opatřen hroty pro jeho správnou stabilizaci v půdě, dostane pod korunu stromu. Na výstup do koruny pak většinou využívá stupačkovou soupravu. Žebříky lze využít i bez stupaček, kdy sběrač používá pouze bezpečnostní pás, kterým je připoután ke kmeni. Tato metoda se používá zejména při sklepávání a setřásání semen, kde není nutný výstup vysoko do koruny stromu.

Kam s nimi?

Semena a plody se sbírají do pytlů, které se pečlivě označují, aby nedošlo k záměně osiva. Veškeré nasbírané osivo se vozí do semenářského závodu do Týniště nad Orlicí, kde probíhá jeho další zpracování. Z nasbíraných semen a plodů se v lesních školkách vypěstují nové stromy.

Sběr osiva lze provádět také z pokácených vytěžených stromů nebo přímo ze země, kam semena ze stromů popadala. Sběr z vysokých stromů je pomalá, namáhavá a nebezpečná práce a sběrači semen musí často prokázat i horolezecké schopnosti. Jejich práce však přináší své výsledky, ze kterých se můžeme těšit všichni po dlouhá desetiletí.

#DřevoJeCesta

Článek vyšel v rámci rubriky Téma měsíce: Les.

Zdroj:

Sběr semen a plodů z vysokých stromů. 2003. Projekt REKVAL. PHARE 2003.
Přijďte na Den dřevorádů!
Chci zjistit více informací
Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Rozumím Více informací