Proč se tak ráda procházím lesem?

V létě, častěji než jindy, trávím svůj čas v lese. Dlouhá procházka mi zvedne náladu, protříbí smysly a inspiruje mě. Jelikož pracuji v Nadaci dřevo pro život, rozhodla jsem se více prozkoumat, proč se tak ráda procházím lesem. Objevila jsem přitom spoustu zajímavých informací, o které bych se s vámi chtěla podělit.

Pobyt v přírodě nám zlepší zdraví

Existuje velké množství výzkumů, které dokazují, že pobyt v přírodě prospívá našemu duševnímu zdraví a pohodě. Dokonce i krátká procházka v lese může mít vliv na snížení stresu, úzkosti a deprese. Jedna ze studií říká, že za pouhých 10 minut nám zde poklesne krevní tlak, za 20 minut se nám zlepší nálada, za hodinu se nám zbystří pozornost a za hodiny dvě se zotaví náš imunitní systém. Jen si představuji, co by s námi udělala taková třídenní túra po horách!? :)

Vůně, kterou jinde nenajdeme

Jedním z důvodů, proč se v lese cítíme tak dobře, je bezpochyby i jeho vůně. Zejména na jaře, kdy všechno kvete a stromy lákají svými květy včely k opylování. Procházka takovým lesem je pak i pro člověka velmi omamná. Později nás v lese vítá vůně hub a mokrého mechu. Ze stromů voní výrazně například smrk a borovice, jejíž silice se hojně využívají v léčitelství.

Vzduch v lese je čerstvý a osvěžující i za teplého letního počasí. Je to díky tomu, že se stromy „potí“. Typický je tento jev zejména u buků, které vydechují vodu svými listy. Díky tomu vzduch v lese zvlhne a o několik stupňů klesne i jeho teplota. Stejný efekt mají i smrky, které vydechují malé kapičky vody svými jehlicemi. Ty voní po pryskyřici a stoupají vzhůru. Vytvářejí se z nich mraky a přinášejí lokální srážky. Když už jsem u deště, nemůžu nevzpomenout osvěžující vůni lesa po letním deštíku, kdy se nad stromy objevují husté závoje vypařující se vody.

V lese voní také keře a rostliny. Ty rostou hlavně tam, kam mezi korunami stromů proniknou na zem sluneční paprsky. V létě tak les provoní například lesní jahody, ostružiny, maliny či borůvky. Lesní květiny bývají kvůli nedostatku slunce velice malé, zato ale barevně pestré. V lese tak můžeme vidět a cítit modrou fialku, žlutou orsej a bílou sasanku.

Léčivá síla lesa

Stromy, rostliny a keře v lese nás léčí nejen svojí vůní, ale i jejich kořeny, listy, květy a plody mají svůj význam v lidovém léčitelství. Například z květů černého bezu nebo lípy si můžeme připravit čaj proti kašli. Olejíček z třezalky zase urychluje hojení ran. Z jarních výhonků smrku vyzkoušejte lahodný sirup.
Rostliny v lese pomáhají také zvířatům. Jehličky tisu, které jsou pro nás lidi i mnohá zvířata velice jedovaté, pomáhají srnkám s odčervením. Pokud byste se chtěli dozvědět více o přírodních léčivech, zejména z lesa, můžete si od nás vyžádat letáček z projektu „Les je lékárna“. Nebo si nás a naši bylinkářku objednejte jako program přímo na vaši akci.

Také rádi chodíte do lesa? Co vás na procházkách baví nejvíc? A která vůně je ta vaše?

Příjemné procházky lesem vám přeje
Pavla Kirchhofová
redaktorka článků na Téma měsíce
p.kirchhofova@drevoprozivot.cz

Článek vyšel v rámci rubriky Téma měsíce: Les.

Zdroje:

LEE ET AL., Juyoung. Influence of Forest Therapy on Cardiovascular Relaxation in Young Adults. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. Hindawi Publishing Corporation, 2014, str. 7. DOI: 10.1155/2014/834360.

Les je lékárna. Nadace dřevo pro život [online]. [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.drevoprozivot.cz/projekty/les-je-lekarna
WOHLLEBEN, Peter. Slyšíš, jak mluví stromy?: co všechno můžeš objevit v lese. Přeložil Magdalena HAVLOVÁ. Brno: Kazda, 2017. ISBN 978-80-906819-4-1.

Přijďte na Den dřevorádů!
Chci zjistit více informací
Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Rozumím Více informací