Slaměná izolace

V minulém článku jsme si představili tepelné izolace, které pocházejí z obnovitelných zdrojů.Jejich výroba je nízkoenergetická a na konci své životnosti jsou recyklovatelné. Jsou to zejména izolace na přírodní bázi z rostlinných nebo živočišných materiálů. Dnes vám blíže představíme jednu z nich, a to slaměnou izolaci.

Stará dobrá sláma

Sláma ve stavebnictví zaujímá své místo odpradávna. Snad každý si vybaví malebná stavení s doškovou střechou, nebo uskladněnou slámu na půdě, která přes zimu sloužila jako ochrana stavení proti chladu. Už naši předci věděli, že použitím slámy v konstrukci domu docílíme lepších tepelně izolačních vlastností stavby (udržíme si více tepla v domě).

Na základě této historické praxe se v současnosti sláma opět začala využívat, a to jako výplň dřevěné konstrukce nebo k dodatečnému zaizolování zděné stavby. Využití slámy jako izolantu je nejen cenově příznivé, ale také se tím zužitkovává zemědělský odpad vznikající při pěstování obilí. Navíc slaměnou izolaci lze na konci svého životního cyklu jednoduše a nezávadně zlikvidovat kompostováním.

Slaměné balíky ve vašem domě?

Jedním způsobem využití slámy jako tepelné izolace je její formování do balíků. Slaměné balíky můžeme buď přímo zabudovat do stavby, nebo je nejprve slisovat, čímž dojde ke zlepšení jejich izolačních vlastností. Možností je také přelisování velkých kulatých balíků, v nichž jsou stébla slámy namotaná. Objemová hmotnost balíků, které jsou  určené pro výplň skeletové konstrukce, by měla být okolo 100 kg/m³. Balíky by měly být spíš pružné, aby lépe vyplnily daný prostor. Jednotlivá stébla slámy v balíku by neměla být příliš krátká, aby se balík nerozpadl.

Nebo slaměné desky?

Dalším způsobem je použití slaměných desek, které však už nezískáte od zemědělců, jako slaměné balíky, ale jejich výrobou se zabývá specializovaná firma. Slaměné desky jsou tvořené slisovanými orientovanými slaměnými vlákny, jejichž lisování do tvaru desky probíhá ve speciálním tvářecím lisu. Celý povrch slaměné desky je pokrytý kartonem z recyklovaného papíru. Tyto desky nejsou používány jako výplň dřevěné konstrukce, ale používají se na její opláštění. Hojně jsou využívány v obytných podkrovích, kde zmírňují problémy s přehříváním prostor v letních měsících.

 V dnešní době se nám již naskýtají další možnosti, jak zateplit dům slámou, a díky současnému důrazu na výrobu a používání materiálů šetrných k životnímu prostředí se využitím slaměných izolací v konstrukci stavby zabývá i spousta výzkumů.   

Výhody slaměné izolace

Slaměná izolace nám nabízí nízkou tepelnou vodivost, díky které nám nebude z interiéru unikat teplo. Dále dobře izoluje zvuk a díky své schopnosti absorbovat a následně uvolňovat vlhkost vzduchu napomáhá udržovat příjemné mikroklima vnitřního prostředí. V domě izolovaném slámou se proto příjemně a zdravě žije. Slaměná izolace může být dokonce použita pro zateplení dnes tak oblíbených pasivních domů. Při práci se slámou si však dejte pozor na její dlouhodobé vystavení zvýšené vlhkosti. Pokud zabudujete do stavby mokrou slámu, může dojít k její degradaci houbami a plísněmi. Při správném návrhu a provedení stavby a správném provedení slaměné izolace se tohoto rizika nemusíte bát.  

Co si povíme příště? V příštím článku v rámci rubriky „Téma měsíce: Životní prostředí“ si blíže představíme tepelnou izolaci z konopí.  

Článek vyšel v rámci rubriky Téma měsíce: Životní prostředí.

Zdroje:

ŠŤASTNÍK, Sanislav, Radek STEUER, Hana KMÍNOVÁ, Milan MAREŠ a Jadrana MAREŠOVÁ. Slaměné desky ve stavebnictví. TZB-info [online]. Fakulta stavební Vysokého učení technického v Brně, 24. 4. 2006 [cit. 2018-10-25]. Dostupné z: https://stavba.tzb-info.cz/hruba-stavba/3233-slamene-desky-ve-stavebnictvi

 Jak má vypadat dobrý stavební balík?: SLAMÁK.INFO [online]. [cit. 2018-10-25]. Dostupné z: https://www.slamak.info/databaze-lisu-na-baliky/Hledáme dřevorády. Nejste to náhodou vy?
Přidejte se k nám.
Chci zjistit více informací
Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Rozumím Více informací