Trendy v bydlení? Návrat k přírodě a mátově šedá

Kdybyste měli k roku 2020 přiřadit jednu barvu, jakou byste vybrali?

Podobnou otázku si každoročně pokládají odborníci, kteří se věnují barvám a barevným paletám. Společnost Pantone tak letos zvolila tmavě modrou, jako je hladina oceánů. Společnost AkzoNobel zase vybrala mátově šedou, barvu klidného úsvitu nebo bukového lesa v oparu. Nás na těchto barvách zaujalo, že vás obě uklidní a přenesou do přírody. To se nám dřevorádům líbí, a proto jsme se rozhodli zjistit trochu více o aktuálních trendech pro naše domovy. Tušíme totiž, že by se nám mohly líbit i ty.

 

Hitem roku 2020 je mátově šedá!

Jak vysvětlují obě výše uvedené společnosti, výběru barvy roku věnují jejich týmy mnoho času. Vybraná barva pak odráží nejen estetické trendy, ale i společenskou náladu. V roce, ke kterému se váže mnoho ekologických závazků a debaty o životním prostředí nabírají na obrátkách, se nám barvy oceánu a lesa zdají více než logické.

A je to vidět i v lifestylových časopisech. Designéři se letos skutečně vyžívají v přírodních barvách. Moderní jsou odstíny hnědé, zelené, odstíny písku a korálů.

Podívejme se ale více na mátově šedou. Pokud nevíte, co si pod tímto spojením představit, úplně vám rozumíme. Níže najdete její využití v interiéru a nám přijde, že mátově šedá je vlastně pastelově zelená. A je to barva, kterou v roce 2020 evidentně budeme potřebovat. Dokáže uvolnit lidskou mysl, přenese vás do přírody. Váš domov provzdušní a opticky zvětší, což se bude hodit všem, kteří žijí v menších bytech. Pastelové barvy zastřené šedou – jako je ta naše – působí navíc velmi elegantně a skvěle se hodí ke dřevu. ;)


Jak by mohl vypadat váš obývák s mátově šedým designem?

       

        

Zdroj: Dulux Colour of the Year 2020 – Tranquil Dawn, Dulux, [online]. [cit. 2020-01-26]. Dostupné z: https://www.dulux.co.uk/en/dulux-colour-year-2020.

 

Dřevem chybu neuděláte

A to se hodí, protože dřevo a kámen jsou klíčovými materiály interiéru roku 2020. Moderní jsou tmavé odstíny dřeva, jako např. eben, mahagon a palisandr, ale i teplé odstíny dubu a ořechu. Světlé dřevo poté v kombinaci se světlými barvami, semišem, sametem a vlnou navodí pocit tepla. U kamenných desek a stolů je moderní viditelné žilkování. Ve velkém se do interiérů vracejí rostliny, které pročistí vzduch a podpoří rodinnou pohodu. Rostliny se také objevují jako motiv bytových doplňků.

Z těchto trendů máme velkou radost, jelikož dřevo a další přírodní materiály (kámen, rostliny, fotografie přírody apod.) v interiéru působí pozitivně na naši psychiku a zdraví. To potvrzuje jak naše osobní zkušenost, tak například obsáhlá australská studie, kterou jsme pro vás přeložili.

 

Extra tipy od Nadace dřevo pro život

Inspirovali jsme vás? Přidáte trochu mátově šedé nebo dřeva do vašeho domova? Vaše názory či fotografie interiérů nám můžete posílat na e-mail drevoradi@drevoprozivot.cz.

Další inspiraci najdete v naší Galerii dřevěných interiérů ankety Dřevěná stavba roku 2019. Pokud byste se chtěli svým dřevěným interiérem pochlubit, do 14. února 2020 ho můžete přihlásit do nového ročníku ankety.

Chcete se o dřevě dozvědět více? Přijďte na náš stánek na veletrhu FOR WOOD v pražských Letňanech (6.–8. 2. 2020) a vyplňte si náš kvíz o dřevě. Když nám na e-mail drevoradi@drevoprozivot.cz napíšete, že chcete přijít, pošleme vám až 2 lístky na veletrh zdarma. :)

Těšíme se na viděnou!

 

#DřevoJeCesta

Článek vyšel v rámci rubriky Téma měsíce: Dřevo.

 

Zdroje:

KOVANDOVÁ, Kateřina. Trendy roku 2020: Minimalismus, funkčnost a ekologie. PRO ŽENY [online]. 19. 12. 2019 [cit. 2020-01-24]. Dostupné z: https://www.prozeny.cz/clanek/trendy-roku-2020-minimalismus-funkcnost-a-ekologie-60929

Interiérový design v roce 2020. Knall [online]. 7. 2. 2020 [cit. 2020-01-24]. Dostupné z: https://www.knall.com.pl/cs/b87,Aranzacje-wygladu-wnetrz-w-roku-2020

Už je známe: Trendy v bydlení v roce 2020! Pastelově zelená barva a multifunkční zařízení. BydlímeKvalitně.cz: Magazín o moderním bydlení [online]. 4. 8. 2019 [cit. 2020-01-24]. Dostupné z: https://www.bydlimekvalitne.cz/uz-je-zname-trendy-v-bydleni-v-roce-2020-pastelove-zelena-barva-multifunkcni-zarizeni

Moderní architektura v roce 2020: Jaké hlavní trendy v bydlení očekávat? ARCHITECT + [online]. [cit. 2020-01-24]. Dostupné z: https://www.architect-plus.cz/moderni-architektura-v%E2%80%AFroce-2020-jake-hlavni-trendy-v%E2%80%AFbydleni-ocekavat/

Skvělá ke kombinování, elegantní pro každý styl interiéru. Barvou roku 2020 je mátově šedá. OKOLO BYTU: Komplexní informační portál pro BD a SVJ [online]. 9. 1. 2020 [cit. 2020-01-24]. Dostupné z: https://okolobytu.cz/clanky/skvela-ke-kombinovani-elegantni-pro-kazdy-styl-interieru-barvou-roku-2020-je-matove-seda/

 

Přijďte na Den dřevorádů!
Chci zjistit více informací
Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Rozumím Více informací