Vánoce provoněné českým dřevem

 

Máte rádi Vánoce v tradičním stylu? Záleží Vám na životním prostředí? Jste věrní české kvalitě?

Pak doporučujeme koupit si vánoční stromek z udržitelně pěstovaného českého lesa. Sledujte proto původ vánočních stromů, které kupujete, příp. si rovnou najděte prodejní místa, která prodávají české stromky.

A kde se u nás vlastně vzala tradice vánočního stromečku?

Je zajímavé, že vánoční stromek dříve sloužil lidem jako ochrana proti zbloudilým duším. Zavěšoval se často přímo nad štědrovečerní stůl, a to špičkou dolů. Nazdobené stromečky, jak je známe dnes, mají ale svůj původ v Německu. U nás v ČR nesahá tato tradice příliš hluboko do historie. Snad první vánoční stromek se na českém území objevil na libeňském zámečku u ředitele pražského Stavovského divadla Jana Karla Liebicha roku 1812.

Tento zvyk se začal pomalu rozšiřovat do bohatých měšťanských rodin v Praze a postupem času se objevil i na veřejných prostranstvích a náměstích. Stromky se nejčastěji zdobily sladkým pečivem, perníkem, jablky, hruškami, mandlemi či rozinkami. A poprvé roku 1860 i svíčkami. Na venkov pronikla tato tradice mnohem později, až do první světové války se na venkově zdobily pouze smrkové nebo jedlové větvičky.

Přejeme vám krásné Vánoce provoněné (českým) dřevem.

Zdroj: Dřevěné Vánoce [online]. [cit. 2017-12-11]. Dostupné z: www.drevenevanoce.cz

Článek vyšel v rámci rubriky Téma měsíce: Les.

Hledáme dřevorády. Nejste to náhodou vy?
Přidejte se k nám.
Chci zjistit více informací
Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Rozumím Více informací