Víte, co dělají lesníci na podzim v lese?

Říjen skončil a máme tu listopad. Ze stromů opadávají poslední listy, které předpovídají příchod zimy a období vegetačního klidu. Víte, co dělají na podzim v lese lesníci? Pojďme se na to podívat.

Podzim je pro lesníky ideálním obdobím na sběr plodů a semen. V listopadu začínají lesníci se sběrem šišek borovice a smrku a pokračují ve sběru semen z listnatých stromů. Z těchto semen se v lesních školkách vypěstují nové stromy.

V lesních školkách dokončují lesníci vyzvedávání sazenic (stromek o velikosti 15 až 50 cm) ze záhonů, které jsou následně převezeny do lesa k podzimní výsadbě. Sazenice, které zůstávají na záhonech, přikryjí plachtami a textiliemi, aby se zabránilo jejich promrznutí.

V lese a v lesních školkách lesníci kontrolují a opravují ploty a oplocenky. Mladé stromečky jsou totiž pro zvěř velice atraktivní, okousávají je a ohryzávají, proto je třeba zabránit vniknutí zvěře k mladým stromkům. Kontrola a oprava oplocenek a plotů je velice důležitá a celoroční činnost.

Na podzim lesníci také dokončují podzimní obnovu lesa, probírky a prořezávky. Probírky dělají v porostech, kde průměr kmenů dosáhl již 7 cm a víc, a to z toho důvodu, aby se stromy v porostu rozvolnily a měly více místa na svůj růst. Prořezávky lesníci dělají v porostech o průměru kmene do 7 cm a pokácené stromy se mohou použít na vánoční stromky. Vánoční stromky se také pěstují na tzv. plantážích.

Lesníci v lese dále hledají a ničí vajíčka bekyně velkohlavé a obaleče dubového.Tento hmyz likviduje veškeré listí a jehličí na stromech. Jejich vajíčka přezimují na kůře stromů a větví. Pokud by je lesníci nezničili, vylíhnuté larvy by sežraly celý strom.

Lesníci se také snaží udržet ohrožené či vzácné druhy ptáků na jejich přirozených stanovištích, a to tím, že na podzim umísťují do lesa ptačí budky.

Jak teď už víme, na podzim má lesník v lese opravdu hodně práce. Stará se o malé i vzrostlé stromy a zajišťuje dostatek sazenic pro obnovu lesa.

Článek vyšel v rámci rubriky Téma měsíce: Les.

Zdroje:

Vojenské lesy a statky dětem: Co se děje v lese [online]. [cit. 2018-11-10]. Dostupné z: http://deti.vls.cz/cz/tipy-do-lesa/co-se-deje-v-lese/rok-v-lese-listopadHledáme dřevorády. Nejste to náhodou vy?
Přidejte se k nám.
Chci zjistit více informací
Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Rozumím Více informací