Víte, co se děje v zimě v lese?

Máme tu zimu. Období mrazu a vydatného sněžení. Stromy se uložily do vegetačního klidu a v lese nekvetou žádné rostliny. Lesní zvěř spí zimním spánkem a ta, co nespí, vylézá ze svých úkrytů jen za získáním potravy. Co se v tomto neaktivním období děje v lese a co dělají lesníci? Pojďme se na to podívat.

Období vegetačního klidu přináší zpomalení až zastavení veškerých životních funkcí v přírodě. U stromů to znamená, že se zastaví přírůst dřevní hmoty a jejich průměr se nezvětšuje. Listnatým stromům opadalo listí, aby tak stromy byly chráněny před nadměrným odpařováním vody, chladem, mrazem a v neposlední řadě také suchem. Odpařování vody z listů by bylo v zimě větší, než příjem vody z kořenů a strom by tak mohl uschnout. Jehlice jehličnatých dřevin mají menší plochu a pevnější pokožku než listy. Tím je u jehličnatých stromů zabráněno nadměrnému odpařování vody a strom je tak v zimě chráněn proti uschnutí. Jehlice mají také svůj vlastní obranný systém, díky kterému nepromrznou.

I v tomto klidném a ospalém období však dozrávají semena a plody některých dřevin. Zima je tedy významným obdobím pro sběr šišek smrku, borovice a modřínu a semen jasanu, lípy a akátu. Sběr lesníci provádí buď ze stojících, nebo pokácených stromů (jakým způsobem sběr plodů a semen probíhá, se můžete dozvědět zde).

Zima je ideálním obdobím pro těžbu dřevin. Jedním z důvodů je, že stromy nejsou napadeny houbami a škůdci, protože ti jsou v tomto období neaktivní. Díky nízkým teplotám je také pokácené a uskladněné dřevo více odolné vůči povětrnostním vlivům a déle si udrží svou kvalitu, než v létě. Toto období je vhodné zejména pro těžbu listnáčů, při jejichž kácení vzniká méně „odpadu“, protože nemají listy.. Při těžbě také dochází k rozptýlení zralých semen do okolí, což je užitečné v oblastech, kde je les obnovován přirozeně.

Zvěř, která neulehla k zimnímu spánku, má nouzi o potravu. Jejím cílem se proto často stávají pupeny a kůra mladých stromků v oplocenkách. Lesníci tak musí pravidelně kontrolovat funkčnost postavených oplocenek proti okusu, kterého se dopouští zvěř. Je nutné přikrmovat tuto zvěř semeny, plody a dalším krmivem.  

Jak už víme, zima je obdobím vegetačního klidu. Vše v lese se ukládá ke spánku, nebo spí. To však neznamená, že se zde nic neděje. Semena a plody stromů dozrávají, lesníci těží stromy a krmí zvěř. Lesník proto ani v zimě neodpočívá a musí se, jak se patří, otáčet.

#DřevoJeCesta

Článek vyšel v rámci rubriky Téma měsíce: Les.

Zdroje:

Vojenské lesy a statky dětem: Co se děje v lese [online]. [cit. 2019-01-31]. Dostupné z: https://deti.vls.cz/cz/tipy-do-lesa/co-se-deje-v-lese/rok-v-lese-leden

 

Hledáme dřevorády. Nejste to náhodou vy?
Přidejte se k nám.
Chci zjistit více informací
Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Rozumím Více informací