Vlastním les. Co s kůrovcem?

Česká republika se potýká s obdobím velkého sucha. Vysoké teploty a nedostatek vody mají za následek také přemnožení Lýkožrouta smrkového, známého jako kůrovec. Kůrovec trápí naše lesy a spolu s nimi také jejich vlastníky. Duben a květen jsou měsíci, kdy po klidné zimě dochází opět k rojení tohoto brouka. Teplé počasí bez dešťů stromům k vítězství nad kůrovcem příliš nepomáhá, a proto je zde nutný zásah člověka. Chcete vědět, jak s kůrovcem zatočit, ať už les vlastníte, nebo vás toto téma jednoduše zajímá? Pak je tenhle článek přesně pro vás.

Lýkožrout smrkový přednostně napadá stromy oslabené a poničené vichřicí, trpící suchem nebo z jiných příčin odumírající stromy, které jsou proti jeho útoku bezbranné. Ve chvíli, kdy je strom napadený kůrovcem, již není cesty, jak ho zachránit. Velkým problémem je stav, kdy dojde k přemnožení kůrovce, který pro nedostatek vhodné potravy napadá i zdravé stromy. I přesto, že nemůžeme zachránit již napadený strom, můžeme zamezit dalšímu rozšiřování lýkožrouta, který vylétá právě z napadených stromů. Prvním krokem, jak tomu zabránit, je důsledné vyhledávání napadených stromů a ty izolovat od těch zdravých. Druhým je pak včasná a účinná asanace (ošetření napadeného dříví, např. přípravky na hubení hmyzu) napadeného dřeva. Pro ošetření napadeného dřeva můžeme volit mezi mechanickou nebo chemickou asanací.

 

Mechanická asanace


Mechanická asanace spočívá v odstranění kůry pomocí jednoho z mnoha možných technologických postupů na odkorňování (např. škrabák, adaptér na motorovou pilu, speciální odkorňovací stroj nebo harvestor), během kterého dochází k úhynu již dospělých lýkožroutů, ale také jejich larev. Odstranění kůry z pokácených napadených stromů probíhá přímo v lese. Další možností, která se řadí mezi mechanické asanace, je odvoz dřeva na sklad a jeho následné zpracování, jehož součástí při manipulaci je i odkornění. Během transportu neodkorněného dřeva na sklad však hrozí vyrojení kůrovce a tak napadení dalších porostů. Tato metoda by se proto měla využívat jen pro krátké vzdálenosti.

 

Chemická asanace


U chemické asanace se používají chemické postřiky nebo insekticidní sítě na kůru jednotlivých stromů. Chemická asanace je složitě realizovatelná ve velkých objemech dřeva a její účinnost je omezená řádově na několik týdnů. Chemický postřik nepronikne pod kůru a celé ošetření tedy funguje tak, že se kůrovec otráví až ve chvíli, kdy si v kůře prokousává výletový otvor. To bohužel znamená, že není dosaženo 100% účinnosti. Rojící se kůrovec totiž může využít ke svému vylétnutí výletový otvor jiného brouka a nedojde tak k jeho otravě. Udává se, že takto může přežít až třetina brouků.

Další možností je využití insekticidních sítí, do kterých se zabalí pokácené dřevo. Jedná se o umělohmotnou síť napuštěnou dlouhodobě působícím chemickým prostředkem. Využívají se také ochranné vzduchotěsné fólie, které zabrání přístupu kyslíku, bez kterého brouk nemůže žít. Fólii však často prokousávají hlodavci, a tím dochází ke ztrátě jejího účinku. Z důvodu kůrovcové kalamity jsou hledány nové, co nejefektivnější možnosti chemické asanace dřeva.

Úspěšnost ošetření dřeva vždy závisí převážně na kvalitě a správnosti jejího provedení. Jako nejúčinnější je hodnocena asanace mechanická, u které dochází k úhynu dospělých brouků i larev. Je nutné si uvědomit, že abychom mohli efektivně bojovat proti kůrovci, je vždy nutné napadené dřevo ošetřit, ať už si zvolíme jakoukoli metodu asanace. Pokud jen dřevo vyvezeme za hranice našeho lesa a nijak ho neošetříme, dochází k dalšímu líhnutí a šíření kůrovce, které ničí snahu jiných vlastníků proti němu bojovat.

 

Pomoc pro vlastníky lesů


Víte, že existuje informační portál pro vlastníky lesů s názvem nekrmbrouka.cz, kde můžete najít rady a užitečné tipy, jak vyzrát na boj s kůrovcem? Součástí je i desatero ochrany lesa, které zní:

1. Nepodceňuj situaci.
2. Zkontroluj les.
3. Najdi brouka.
4. Poraď se s odborníkem.
5. Neotálej s těžbou.
6. Asanuj kůrovcové dříví.
7. Ukliď v lese.
8. Plánuj a spoj síly.
9. Neboj se zeptat.
10. Vytrvej a sleduj nekrmbrouka.cz.

Pokud se chcete o asanaci napadeného dříví dozvědět více, podívejte se na článek na lesnicko-dřevařském vzdělávacím portálu MeziStromy.cz nebo navštivte informační portál nekrmbrouka.cz, kde najdete i podrobnější údaje k desateru ochrany lesa.

Lesu zdar!

#DřevoJeCesta

Článek vyšel v rámci rubriky Téma měsíce: Les.

 

Zdroje:

Desatero ochrany lesa: Naše desatero pro zimní období Vám pomůže s ochranou lesa. NEKRMBROUKA.CZ [online]. [cit. 2019-04-30]. Dostupné z: http://www.nekrmbrouka.cz/kurovcove-desatero

Kůrovcem napadený strom nelze zachránit. Jak ochránit napadené dříví?. MeziStromy.cz [online]. 2018 [cit. 2019-04-30]. Dostupné z: https://www.mezistromy.cz/lesni-kalamity/kurovcem-napadeny-strom-nelze-zachranit-aneb-ochrana-metody-asanace-napadeneho-drivi-ochrana-skladek

Hledáme dřevorády. Nejste to náhodou vy?
Přidejte se k nám.
Chci zjistit více informací
Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Rozumím Více informací