Výroba dřevěných betlémů

Betlémy již tradičně dokreslují vánoční atmosféru v České republice i v zahraničí. Nejčastěji na ně můžeme narazit v kostelech či na vánočních trzích, kde nebývají daleko od velkého vánočního stromu. Pokud však chcete navodit vánoční atmosféru se svatou rodinou i doma, můžete si zkusit betlém sami vyrobit. Nejprve si ale povíme něco málo k historii.

 

Historie

Zvyk vystavování velkých figurálních betlémů v kostelích během vánočních svátků k nám přišel v 16. století z Itálie. Ale až na konci 18. století si lidé začali betlémy vystavovat také doma. A to zejména proto, že nejprve Marie Terezie svým dekretem zakázala vystavování betlémů v kostelích a chrámech a následně v tomto zákazu pokračoval i její syn Josef II. Lidé si proto začali sami vyrábět zmenšené betlémy, a to ze všech možných materiálů. Někteří si jejich výrobou dokonce přivydělávali.

Jedním z využívaných materiálů byla například hrnčířská hlína. Hliněné postavičky byly vyráběny zejména v Příbrami, a to otiskem modelu ze dřeva do hlíny. Vypálená hliněná forma, nazývaná jako kadlub, se zevnitř vytřela olejem a plnila se například sádrou, hruškovou drtí nebo podřadnou žitnou moukou. Finální vysušení vyklopených figurek probíhalo na vzduchu. 
Jinde převládala obliba ručně vyřezávaných dřevěných betlémů, které byly často prodávány i do zahraničí.

 

Jak na vlastní dřevěný betlém?


V betlémě by neměly chybět jesličky s miminkem, které zobrazují narození Ježíše Krista, a postavy Panny Marie a Josefa. Nad těmito figurkami bývá zobrazen anděl a betlémská hvězda, která přilákala Tři krále. Důležitou součástí jsou také zvířata z chléva, ve kterém se Ježíšek narodil.

Vyrobit betlém si můžete z papíru, sádry, vosku, keramiky, perníku, šišek (na tomhle betlému se s dětmi určitě vyřádíte) a dalších materiálů. My se ale podíváme na výrobu těch dřevěných.

Jedním ze způsobů výroby dřevěných betlémů je ruční vyřezávání řezbářskými noži. Tyto betlémy jsou časově velmi náročné a žádají si značnou dávku řemeslné zručnosti, citu a trpělivosti.

Postup je následující. Vezmeme špalíky z měkkých dřevin, nejčastěji z lípy nebo borovice, nařezané na velikost požadovaných postaviček a namočíme je do vroucí vody. Horká voda zbaví dřevo smůly. Špalíky necháme uschnout a jakmile jsou suché, můžeme začít s vyřezáváním.

Většinou se do špalíku vyřezává pouze torzo. Další části se dělají zvlášť a k torzu se následně přilepují. Vytvořené figurky můžete na závěr nabarvit olejovými či temperovými barvami, nebo je ponechat přírodní. Pokud je třeba, na některé části oděvu či na dotvoření betlému můžete použít i již zmíněný papír nebo textil.

Další způsob výroby torza figurek, který si můžete vyzkoušet, je tvarování suchých špalíků pomocí dláta a soustruhu. Další části pak opět přilepujeme k vytvořenému torzu zvlášť a barvíme či nebarvíme dle libosti.

 

Za betlémy na výlet


Pokud vám domácí betlém nestačí a chtěli byste vidět největší dřevěný betlém na světě, máme pro vás tip. Vyrazte na výlet do Pradědovy galerie u Halouzků v malé vesnici Jiříkov u Rýmařova. V České republice existuje také několik muzeí betlémů – zmiňme například muzeum na Karlštejně, v Třebechovicích nebo na Jindřichohradecku. Největší sbírka papírových betlémů na vás čeká v Ústí nad Orlicí a nesmíme opomenout ani havířskou betlémářskou tradici v Příbrami.

Betlémy byly tradičním symbolem Vánoc až do počátku 19. století, kdy jejich místo obsadil vánoční stromeček. O těch ale zase příště.

 

#DřevoJeCesta

Článek vyšel v rámci rubriky Téma měsíce: Dřevo.

 

Zdroje:

POJAR, Petr. Seznamte se s tradicí a historií Betlémů. České stavby.cz [online]. 2017 [cit. 2018-12-19]. Dostupné z: https://www.ceskestavby.cz/clanky/znate-tradici-a-historii-betlemu-24297.html

OLEJNÍČEK, Ladislav. Pradědova galerie Jiříkov – největší betlém na světě roste. Polar: moravskoslezská regionální televize [online]. 2011 [cit. 2018-12-20]. Dostupné z: https://polar.cz/bruntalsko/bruntal/9075-pradedova-galerie-jirikov-nejvetsi-betlem-na-svete-roste

NESVATBOVÁ, Jana. Přehlídka betlémů našich čtenářů. Novinky.cz [online]. 26. 12. 2017 [cit. 2019-11-21]. Dostupné z: https://www.novinky.cz/bydleni/tipy-a-trendy/clanek/prehlidka-betlemu-nasich-ctenaru-40055505

Z kostela do domácnosti. Tradice vánočních betlémů a historie řemesla. Deník.cz [online]. 2. 12. 2018 [cit. 2019-11-21]. Dostupné z: https://www.denik.cz/spolecnost/z-kostelu-do-domacnosti-tradice-vanocnich-betlemu-a-historie-remesla-20191128.html

Hledáme dřevorády. Nejste to náhodou vy?
Přidejte se k nám.
Chci zjistit více informací
Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Rozumím Více informací