Výroba dřevěných betlémů

Betlémy již tradičně doplňují vánoční atmosféru. Ať už ho máte doma pod stromečkem, na poličce ozdobený větvičkami nebo se na něj jdete podívat do kostela. Zvyk vystavování betlémů v kostelích během vánočních svátků k nám přišel z Itálie v 16. století. Pořizování vlastních zmenšených betlémů do svých obydlí se dostalo mezi lidmi do obliby až na konci 18. století, kdy František II. zakázal jejich vystavování v kostelích a chrámech.

Betlémy jsou vyráběny v různých velikostech a z nejrůznějších materiálů. Oblíbené jsou betlémy z keramiky, papíru, sádry, slámy, perníku a v neposlední řadě i ty ze dřeva, o jejichž výrobě si nyní povíme něco víc.

Jedním ze způsobů výroby dřevěných betlémů je ruční vyřezávání řezbářskými noži. Tyto betlémy jsou časově velmi náročné a žádají si značnou dávku řemeslné zručnosti, citu a trpělivosti.

Postup je takový, že se nejprve  špalíky z měkkých dřevin, nejčastěji z lípy nebo borovice, nařezané na velikost požadovaných postaviček namočí do vroucí vody. Zde se dřevo zbaví smůly, potom se nechá uschnout. Jakmile jsou špalíky suché, může se začít vyřezávat. Většinou se do špalíku vyřeže pouze torzo. Další části se dělají zvlášť a k torzu jsou následně přilepeny. Vytvořené figurky se na závěr barví olejovými či temperovými barvami, nebo se ponechají přírodní. Pokud je třeba, využívá se na některé části oděvu či na dotvoření betlému papír.

Dalším způsobem výroby figurek je například tvarování špalíků pomocí dláta na soustruhu.

 V betlémě jsou kromě svaté rodiny zobrazovány také zvířata a postavičky symbolizující různé profese a společenská postavení. V kostelích jsou vystavovány od 24. prosince do 2. února. Pokud byste chtěli vidět ten úplně největší dřevěný betlém na světě, najdete ho v Pradědově galerii u Halouzků v malé vesnici Jiříkov u Rýmařova.

Přejeme Vám krásné a pohodové vánoční svátky a šťastný nový rok 2019.

#DřevoJeCesta

Článek vyšel v rámci rubriky Téma měsíce: Dřevo.

 Zdroje:

POJAR, Petr. Seznamte se s tradicí a historií Betlémů. České stavby.cz [online]. 2017 [cit. 2018-12-19]. Dostupné z: https://www.ceskestavby.cz/clanky/znate-tradici-a-historii-betlemu-24297.html

OLEJNÍČEK, Ladislav. Pradědova galerie Jiříkov - největší betlém na světě roste. Polar: moravskoslezská regionální televize [online]. 2011 [cit. 2018-12-20]. Dostupné z: https://polar.cz/bruntalsko/bruntal/9075-pradedova-galerie-jirikov-nejvetsi-betlem-na-svete-roste

Hledáme dřevorády. Nejste to náhodou vy?
Přidejte se k nám.
Chci zjistit více informací
Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Rozumím Více informací