Znáte životní cyklus dřevěného výrobku?

 

Dřevěné židle, stoly, postele, kuchyně, ale i papír nebo ponožky z viskózy. To vše jsou výrobky ze dřeva! Využívání dřeva nás baví, a to proto, že dřevo je obnovitelný a nevyčerpatelný zdroj, který může růst téměř kdekoliv. Ze všech stromů, které v Evropě ročně  přirostou, se vytěží jen okolo 64 %. Vynikající vlastnosti dřeva, s ohledem na trvale udržitelný rozvoj, dělají z této suroviny jedinečný materiál.

Víte, jaký je životní cyklus dřevěných výrobků? Zjednodušeně ho můžeme rozdělit na čtyři základní fáze.

1.  Dřevo roste a my těžíme

První fází je samotný růst stromu, následuje jeho těžba a zpracování na pile. Při těžbě a zpracování stromu na jednotlivé produkty vzniká odpad, který je dále možný použít pro výrobu papíru, třískových desek nebo ke spalování.

2. Zpracováváme dřevo a tvoříme výrobek

Zpracování dřevní suroviny zahrnuje velké množství různých úkonů, které se odvíjí od požadované finální podoby produktu. Dřevo je snadno opracovatelné s nízkými energetickými nároky. I zde se odpad v podobě pilin a hoblin dále využívá, a to zejména na výrobu pelet a briket k topení.

3. Využíváme výrobek

Každý výrobek má svou předpokládanou životnost a působení okolního prostředí má vliv na jeho opotřebení. U dřevěných výrobků vždy záleží na konkrétních podmínkách, umístění dřevěných prvků, jejich provedení, stupni ochrany a na údržbě. Dřevěný výrobek může sloužit při správném provedení stovky let.

4. Výrobek recyklujeme

I na konci svého životního cyklu zůstává dřevěný produkt ekologicky užitečný! Téměř všechny typy dřevěných výrobků mohou být opětovně použity, předělány v nové produkty neboli recyklovány, případně se dají použít jako zdroj energie. Popel lze následně likvidovat jako běžný odpad.

Řekli jsme si, že dřevěné výrobky mají dlouhý životní cyklus a v každé své fázi jsou pro nás i naše prostředí přínosné.

Více si o tématu přečtěte v naší on-line lesnicko-dřevařské encyklopedii Mezi stromy.

Článek vyšel v rámci rubriky Téma měsíce: Životní prostředí.

Hledáme dřevorády. Nejste to náhodou vy?
Přidejte se k nám.
Chci zjistit více informací
Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Rozumím Více informací